Pullahiiri kirjoitti: New Yorkissa ja höyryävässä suihkussa ollessani luulin kuolevani siihen kloorin löyhkään.. Olisi ollut mielenkiintoista mitata klooripitoisuus siitä vedestä.

Siellä harrastetaan veden seisottamista 24h ja monasti seisotusastiassa on jokin ilmastin tahi pumppu ja vesi sitten myös lämmitetään sopivaksi samalla. Vedenparannusaineista Seachem Prime on siellä ilmeisen kovassa kurssissa. Käsittääkseni New Yorkin vesi on kaikkiaan melko haasteellista akvaristeille. Toisaalta sielläpäin RO on ihan arkipäivää. Täytyy todeta että kun seurailee foorumeita, joilla kirjoittelee ihmisiä ympäri maailman ja näkee millaisten vesiongelmien tai veden laatujen kanssa muualla painitaan, sen jälkeen naurattaa meikäläinen nillitys tyyliin "pH8, APUA ÄKKIÄ!!!????"
Tässä kemikaalihommassa mua eniten naurattaa ja ihmettyttää kaikki ne tuotepakettien valtavan hienoiksi ja monimutkaisiksi väännetyt lauseet, joista oli lainaus tässäkin ketjussa. Eniten se, että ne uppoaa ihmisiin kuin kuuma veitsi voihin: mitä hienompi pakkaus, paremmat "selitykset" (ripauksella kemian kaavoja mielellään) ja mitä kalliimpi hinta, niin
täytyyhän sen olla hyvä....? On ihan eri juttu laittaa akvaansa ADAn Bright K-ravinnetta kuin tsiljoonasosan Bright Ksta maksanutta K2SO4-jauhetta.
Mitä tulee klooriin, niin käsittääkseni meikäläiset laitokset lisää sitä pääsääntöisesti niin pieniä määriä, ettei siitä olisi haittaa kaloille tai akvan bakuille, etenkin kun se lisätään jo kloorivapaaseen akvaveteen jolloin pitoisuus laimenee edelleen. Kaipa tästäkin poikkeuksia löytyy, siis laitoksia jotka lisää sitä reippaasti? Kloorin haihtumista voi tehostaa jos antaa veden roiskua (esim kiviin tai kantoihin) kun laskee sitä. Kloori on ongelma, mutta miksei kukaan pidä ongelmana hanaveden mahdollisia mikrokaasukuplia kuten happi/hiilidioksidi, joiden tiedetään ärsyttävän, jopa polttavan, kiduksia ja limakalvoja? Kemikaaleista harvoin oikein käytettynä on kaloille haittaa, mutta laiminlyömällä hoitorutiineita tai ihan itse tietämättämme tekemällä asioita väärin aiheutamme enemmän haittaa.
Pullahiiri kirjoitti:
Turveuutteista: ToruMin on kuin laihaa teetä, Blackwater Aquatan ja myös Astran Torf- & Mangrovenexträkt ovat todella tummia ja myös värjäävät sitä vettä ilman, että sitä pitää litratolkulla kaataa esim. tuohon 317-litraiseeni.
Nämä ovat silkkaa rahat pois tyhmiltä-tuotteita. Nämä tuotteet on tehty ns tummasta turpeesta jonka vaikutus mihinkään on hyvin heikko (koska ne sisältävät hyvin heikkoja happoja). Ainoa turvelaatu, jonka luontaiset ominasuudet riittävät vesiarvojen muokkaamiseen on ns. valkoinen turve, mutta jos tuotteet valmistettaisiin siitä, hintakin olisi ihan toinen. Ainoa (? ei ole vastaan vielä muita tullut) meikäläisillä markkinoilla toimiva humustuote on HS OakExtrakt ja se perustuu tammeen, josta sadaan uutettua melko vahvaa liuosta, mutta sen kyllä huomaa hinnastakin. Mangrove toimii myös hyvin, mutta siitä valmistaminen on myös kallista, siksi Astrassa todennäköisesti osa on halpisturvetta, pysyy hinta siedettävänä.
Jotain vertailua vedenparannuksen saralta
http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm