Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Lukittu
hyaSINTTI
Junior Member
Junior Member
Viestit: 104
Liittynyt: 21:51, 05.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja hyaSINTTI »

Allas näyttää sotatantereelta mustatetraparven metsästyksen jälkeen :cry: Meni kyllä välillä hermotkin, kun laiskuuttani en viitsiny kovin paljoa sisustusta poistaa. Hohhoijaa, taisi päästä jokunen ruma sanakin tiimellyksessä ja paita sekä sukat kastuivat! Mutta sainpas ne, ähäkutti, kuitenkin!

Toisessa altaassa on niin macho perhoskirjoahvenkoiras, ettei mitään tolkkua! Saas nähdä, miten kauan tytöt tuota kestää...
Mörrikkä
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1508
Liittynyt: 10:33, 19.07.2006
Akvaarioseurat: JAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Mörrikkä »

Mikä akvaristeja vaivaa, kun ei komeat kiekot kelpaa?
Ilmaiseksiko näitä pitäisi jaella ja kuljettaa kotiin asti? Varmaan vielä ruokaakin pitäis antaa vuoden tarpeiksi [}:)]
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja R_R »

Älä sie hättäile, noi kiekot tarvitsee paljon tilaa, eikä se ihan hetkessä järjesty. [;)]
Cocktail
Member
Member
Viestit: 286
Liittynyt: 15:15, 22.07.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Cocktail »

Uusi isompi allas odottaa kypsymistä, en malta odottaa. :mrgreen: Sitten kun vielä jostain saisi kasveja tuonne. Jotain matalaa kasvia, joka peittäisi pohjan, mutta mitähän ihmelannotteita semmoisillekin pitäisi laittaa. Jotain ihan perus pohjalannotteita kyllä löytyy, mutta riittäneekö sellaiset. Hmm
kirjoplaty
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1687
Liittynyt: 15:57, 13.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja kirjoplaty »

Kalat voivat hyvin, vaikka viime vedenvaihdossa unohdin kytkeä lämmittimen takaisin päälle ja lämpötila ehti tippua parissa päivässä 28 asteesta 23 asteeseen! Kardinaalitetrat näyttävät ihanan kimmeltäviltä timanteilta. Vielä kun saisi tuota turveuutetta tehtyä. pH on kummallinen, vaikka lasken sen vedenvaihtotynnyrissä ainakin 7:ään, ellei jopa 6,5:een, silti se tahtoo nousta akvaariossa 7,5:een. En tiedä mistä tuo on kiinni. Nostaako Bilteman hiekka pH:ta, entä akvaarion kaksi saviputkea? Mitään muuta pH:ta nostavaa tuolla ei ole. En vaan ymmärrä...Kasvit ovat onneksi alkaneet kasvaa melko hyvin, vähäisestä valaistuksesta huolimatta, mutta nyt vaan pitäisi löytää jostain 125cm valaisin johon menee kaksi 36 watin putkea. Tuntuu vaan hankalalta löytää! Pistin jo pillisuodattimenkin kypsymään karanteeniallasta varten, jotta sinne voisi ensi kuun loppupuolella hyvällä tuurilla tuoda salamanteriplekoja (jos jollain sattuisi juuri silloin olemaan myynnissä noita).
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja bj »

Huu, vielä viikko muuttoon. Ensi viikolla ehkä ke ja to tyhjentelen ja siirtelen noita pikkuakvoja pois pöydiltä, jotta pöydät saa lauantaina pakun kyytiin. Sitten Sunnuntaista alkaen alkaa akvaarioiden siirtorumba, aikaa siihen on enintään keskiviikkoon. Torstaina aikosin lähteä kaiken päälle vielä saksanpaimenkoirien SM:iin toispuolelle Suomea viikonlopuksi. Kunhan se reissu on tehty ja nähty rodun käyttöpuolen kerma, pääsee laittaa asuntoa kaikin puolin kuntoon ja ehkä sitten ehtii taasen oikein syvemmin perehtyä akvaarioihinkin. Toki kutakuinkin yritän saada sisustuksen heti oikeille paikoilleen, jottei kasveja tarvis sitten turhaan siirrellä, meinaan noita isot juuret kasvattavia, kuten miekat tms. Silleen mukavassa mallissa nyt tuo kolmesatanen, että istutan kasvit samoille paikoille kuin nytkin. On mun mielestä ihan hyvä nyt tuo ja sitten uudelleen pystys käy nopeasti, kun paikat sisustukselle on tiedossa. Pitäis valokuvatakin se, siitä ei ole tullut otettua vielä yhtään kuvaa.

Pikkuakvoista vähennä yhden, enkä ole vielä oikein ehtinyt hahmottaa, mitä kasveja siihen säästän, tarvinnee kaikki viedä kumminkin siksi mukana, ehkä ne sitten selviää pystyttäessä. Suodattimistakaan en ole osannut tehdä päätöstä, yks Ecco olis sitten vapaana, mutta toisaalta tuo allas jonka pidän (112l), on toiminut hyvin kahdella sisäpöristimellä. Toinen Eheimin tosi hyvälaatuinen joku ikivanha 2009 ja toinen Fluvalin ikivanha kakkonen. Siinä akvassa on kyllä aina ollut kristallinkirkas vesi ja kasvit olleet tosi rehevät, eikä levää juuri lainkaan. Ehkei kannattaisi muuttaa kokoonpanoa ulkosuodattimen laitolla... Toisaalta ulkosuodattimistä pidän, koska lisäävät vesimäärää ja säästää sisätilaakin hitusen ja on harvemmin huollettava, äsh,onpa vaikea päätös muka.

Toiseksi pikkuakvaksi jää mustavalkeiden tulisukien 70 litrainen, siihen ny ei ulkosuodatinta tartte kumminkaan.

Ylimääräksi jäävän purkin joko pistän jemmaan, jos vaikka jotain poikasia kasvattaisi joskus tai sitten lahjoitan sen pois. Siihen kun olis hyvä vaihtaa silikonit, niihin on kasvanut levää ja en tiedä, onko sitä niiden välissäkin.

Jäljellä olevat pikkukalat, toisessa viirikirjokalat 4 kpl ja toisessa pikkuruisia rasboroita jokunen, saavat sitten muuttaa samaan asumukseen punaisten kirsikkasukien kanssa.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
Cocktail
Member
Member
Viestit: 286
Liittynyt: 15:15, 22.07.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Cocktail »

kirjoplaty kirjoitti: pH on kummallinen, vaikka lasken sen vedenvaihtotynnyrissä ainakin 7:ään, ellei jopa 6,5:een, silti se tahtoo nousta akvaariossa 7,5:een. En tiedä mistä tuo on kiinni. Nostaako Bilteman hiekka pH:ta, entä akvaarion kaksi saviputkea?
Minulla on kaikissa akvaarioissa Bilteman hiekkaa, eikä kyllä pH ole mitenkään oudon korkealla, siinä se pyörii aina 6-7 välillä
Dranj
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 14:42, 29.01.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vihti

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Dranj »

Elämä potkii päähän, vuoden suhde meni puihin ja nyt pitäisi etsiä kissoille nähtävästi uudet kodit. Joudun muuttamaan takaisin vanhempien luokse, koska en pysty maksamaan vuokraa tällä hetkellä itse ja isä on allerginen. Akvaariotkin alkoi just näyttää hyvältä ja sitten pitää ne muuttaa tänne vanhempien luokset.. tiedä sitten säästänkö molemmat vai en.. puuh
180L

If you can dream it, You can do it - Walt Disney
weemano
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1017
Liittynyt: 18:31, 27.01.2008
Paikkakunta: Kuopio

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja weemano »

Mörrikkä// älä toki pelihousujas revi, täällä säästellään jo kovaa tahtia tekniikkahankintojen lomassa ja sinun ilmoitus on kirjanmerkeissä visusti tallessa. ;)
~Sukarapuja ja kehittyvä kiekkola.
-matokani-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 964
Liittynyt: 21:35, 08.04.2009
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja -matokani- »

Nyt suoraansanotusti v*tuttaa. Pitkä suhde meni poikki ja täytyy alkaa miettiä muuttoa. Eniten pelottaa akvaaroiden muutto. Etenkin tuo isoin 317-litainen. Ja joudun muuttamaan pienempään kämppään, enkä tiedä mahtuuko kaikki eläimet sinne. Kyllä ottaa päähän. Toisen kilpikonnan vielä saan ehkä exälle mutta muista ei ole mitään varmuutta. :( Surettaa niin kovasti koko juttu. :cry:
Minizoohon kuuluu: maakonnat Heppu ja Pepsi, chilen tarantula Vauva, jättijauhis Ytyvä ja altaat 42l (sukarapula), 160l (sekalaista) ja 317l (sekalaista).
iomeron
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1400
Liittynyt: 22:32, 24.03.2008
Akvaarioseurat: OAS veepeejii
Paikkakunta: Oulu

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja iomeron »

Täältä voimahalit -matokanille- ja Dranjille!
Työn määritelmä: Sarja köyhän tekemiä pakkoliikkeitä
lendu
Member
Member
Viestit: 252
Liittynyt: 17:03, 25.02.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi (Hyvinkää, Pks).

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja lendu »

Djarn; Voi ei :( voimia! matokanille myöskin voimia!!

Hunisvauvat voi hyvinpaksusti ja uusimmatkin beibit uivat jo kovasti ja näyttävät jopa syövän likoeläimiä :D kiva juttu..
200Litrasessa on taas kuplapesä joka on ollut siellä kai ainakin tämän päivän, saas nähdä onko mäti hedelmöittynyt. Multa loppuu faunaboksit kesken! ja mies ei tykkää kun keittiön työtasolle kertyy kippoa ja kappoa [:I]

Ois tuolla keittiön pöydällä faunaboksissa yksi tajuttoman laiha kääpiönuoliainen :( . On ollut hoikassa kunnossa jo tovin ja tänään alkoi näyttää siltä että kuolla kupsahtaa. Akvaarion muut kääpiönuoliaiset voivat paksusti ja ovat vilkkaita. Oliskohan tolla laihalla joku mato tms loinen? Olen antanut noilla silloin tällöin hyttysentoukkia ja aina silloin tuo laihimuskin on syönyt ja vatsa on oikein pullottanut mutta ilmeisesti tehdasvalmisteiset systeemit ei kelpaa..
Laitoin faunaboksiin likoeläinpellettejä että kun ne ovat siellä olleet sen 48h (jos kala elää sinne asti) niin sitten olis elävää sapuskaa. Kotiloitakin tuo taitaa syödä ja laitoin niitäkin sille sinne. Pitäisi vielä käydä kalastamassa etupihan vesiämpäristä hyttysentoukkia tolle..
Musta tuntuue että toi laiha kääpiönuoliainen on aina ollut jotenkin aneeminen. Silloin kun hankin ne niin se kyhjötti kannon alla ja keikkui miten sattuu ja olis jos silloin varma että ei kaikki ole hyvin. ja nyt tuo sairaalloinen laihuus. Kalasta erottuu pääkallon muoto ja kylkiruodot näkyvät/kuultavat ihon/suomupeitteen läpi.
Toivottavasti kala ei kärsi ihan kamalasti siitä että joutuu olemaan yksin. Reppana. Ja alkais syömään reippaasti... jeps mut jospa tästä menis onkii hyttysiä... tota mun siippaa varmaan välillä huvittaa tää mun vouhotus 8-)
Dranj
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 14:42, 29.01.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vihti

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Dranj »

kiitos paljon, tää on ihan kauheeta.. Sit kun ex-avokki on vielä huono keskustelemaan, että musta tuntuu ettei me ikinä saada puhuttua asioita selviks.. :cry:
180L

If you can dream it, You can do it - Walt Disney
teemu7117
Senior Member
Senior Member
Viestit: 958
Liittynyt: 09:34, 15.07.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Laaksolahti

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja teemu7117 »

Dranj kirjoitti:...
-matokani- kirjoitti:...
Tsemppiä vaan. Omakin elämä tuntuu olevan myös aikamoisessa murrostilassa seuraavat kuukaudet tai jopa melko nopeastikin sen enempiä erittelemättä. Monessa asiassa ja erilaisten päätösten tekemisessä auttaisi aika paljon jos ei näitä ammeita lojuisia nurkat täynnä.
440: 11+C.sterbai, 7xL-201, Squaliforma sp., L-128, L-260, LDA01
350: L-200 HF, 2x L-134, 2x L46, 9x C.sterbai / /16x L-46, 8x C.sterbai
176: 6x L-134,6x L-46
lendu
Member
Member
Viestit: 252
Liittynyt: 17:03, 25.02.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi (Hyvinkää, Pks).

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja lendu »

kääpionuoliainen kuoli yöllä :(
Semiramis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 78
Liittynyt: 18:42, 22.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Semiramis »

Kutua!! Ainakin neljässä eri paikassa, lasissa, saniaispensaassa, kannon päällä ja vallisneriassa!!
Mutta kenen? Veikkaisin panda-tai korumonnisia :mrgreen:
ihana tunne! Enhän minä tänne mitää muita kaloja otakaan, jos noi monniset rupee nyt kutua tekee!
murto88
Junior Member
Junior Member
Viestit: 95
Liittynyt: 18:21, 13.02.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Nurmijärvi
Viesti:

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja murto88 »

Voiko kiekkokuumeeseen kuolla? Minusta tuntuu että voi! :mrgreen:
720l Kiekkola
"Kaikkien mieli kalaankin tekee, vaikka ei ole verkkoa eikä venettä."
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Semiramis kirjoitti:Kutua!! Veikkaisin panda-tai korumonnisia :mrgreen:
Onnea!

Helppo erottaa kyseiset lajit: pandamonniset kiinnittää kerralla 1-2 mätimunaa, joiden koko on pari milliä, kun taas korumonnisten mätimunat on puolet pienempiä, ja niitä on yhdessä läjässä 10-20 kpl.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Mika on varmasti oikeassa noiden munien koosta, mutta korumonniset kun kutivat minulla ensmmäisiä kertoja, niin munia oli juurikin ihan muutamia siellä täällä, eikä niinkään tyypillisesti yhdessä ryppäässä. Harjoittelevat varmaan. Mutta kuten Mika sanoi, niin munien koossa on iso ero.
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
-matokani-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 964
Liittynyt: 21:35, 08.04.2009
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja -matokani- »

Kiitos kaikille todella paljon. Alan pikku hiljaa järjestämään kamoja ja ostelen kannellisia sankoja akvaarioiden siirtoa varten. Toivottavasti kaikki menee hyvin ja pärjään eläintarhani yh:na. Omathan ovat elukkani mutta tuo ex on auttanut niiden hoidossa esim silloin kun olen ollut pari päivää sukulaisella tai muuta. Nyt ei sitten lähdetä yhtään mihinkään. Mutta itse olen eläimeni hankkinut ja ne myös aion hoitaa! Ja on mulla ollut ilon aiheitakin. 4 rapua kantaa munia ja yhtenä iltana oli 2 ehkä 3 mm rapua syömässä sapuskaa aikuisten rapujen kanssa. Oli aika hauska näky. Onneksi mulla on eläimet. Vaikka tulee silti olemaan vähän orpo olo kun suhde kuitenkin kesti n. 6 vuotta. Eläinten takia vaan täytyy jaksaa. Jaksamisia kaikille muillekin joilla on vaikeaa! :D
Minizoohon kuuluu: maakonnat Heppu ja Pepsi, chilen tarantula Vauva, jättijauhis Ytyvä ja altaat 42l (sukarapula), 160l (sekalaista) ja 317l (sekalaista).
Dranj
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 14:42, 29.01.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vihti

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Dranj »

Joo, minulla on vaan tämä, että erottiin myrskyisissä olosuhteissa ja toinen haluaa mut pois meidän yhteisestä kodista _HETI_. Viikossa toivoisi kaiken olevan pois. Aika urakka, varsinkin kun yo-kirjoitukset puskee päälle ja tämä toinen osapuoli ei halua edes nähdä minua, saati auttaa muutossa. Mitenköhän saan yksin akvaariot vanhemmille, kun niilläkin työpaikalla kauhea kiire.. :|
180L

If you can dream it, You can do it - Walt Disney
Genuinex
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 12:54, 08.06.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tre/TAS

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Genuinex »

Putkiremontti äänestettiin nurin. [}:)] Ei sitä sitten tulekkaan. Kyllä nyt korpeaa. [}:)] Täytyy koittaa myydä asunto vielä kun siitä jotain saa. No on tässä jotain positiivista. Kalat eivät kärsi turhasta muutto hässäkästä ja voi huoletta perustaa uusia kavaarioita :)
Feliza
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 20:34, 01.06.2009
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Feliza »

Monnisten kudun kuoriutumista odotellessa. Kaikki kutupallerot on läpikuultavan kellertäviä, ei yhtään homeista. Vielä. Huh, nyt on aikaa ajatellakkin. Juniori valvotti yöllä, kun ikeniä särki... ja se ei helpottanut kuin äitiä puremalla :cry: . Nyt se on päikkäreillä, ja toivottavasti nukkuukin kunnolla. Vielä jos saisi rutistettua tutkielman kasaan, niin olisin päässyt tämän kesän opintotavoitteisiini. Aloittamaan mukavasti syyskuun alusta uuden rumban. Pitää muistaa että tämä on sitä onnellista ja huoletonta opiskeluaikaa, ennen työelämää, jos tuo lama tuosta joskus kääntyisi nousukaudeksikin.
Dranj kirjoitti:Joo, minulla on vaan tämä, että erottiin myrskyisissä olosuhteissa ja toinen haluaa mut pois meidän yhteisestä kodista _HETI_. Viikossa toivoisi kaiken olevan pois. Aika urakka, varsinkin kun yo-kirjoitukset puskee päälle ja tämä toinen osapuoli ei halua edes nähdä minua, saati auttaa muutossa. Mitenköhän saan yksin akvaariot vanhemmille, kun niilläkin työpaikalla kauhea kiire.. :|
Tsemppiä Dranj, p*skamainen ex-siippa sinulla. Muista että yo-kirjoitukset voi ottaa, ja kannattaakin ottaa uusiksi, jos jää vähänkin jotain hampaankoloon!
40l, Aphyosemion australe
80l, Pterophyllum scalare perhe
650l, Ancistrus sp., Apistogramma borellii, Corydoras paleatus, Corydoras pygmaeus, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys gibbiceps
Camron
Member
Member
Viestit: 295
Liittynyt: 21:52, 05.06.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Camron »

Jaahas, tänään löytyi kuparimonninen kiinni jääneenä uuden kiertovesipumpun eheim compact 300:n imuun. Piti sammuttaa koko laite ennen kuin sain sen pois. Aluksi ajattelin että se on kuollut, mutta lähti heti uimaan kun sain sen kädellä irrotettua. Taas yksi läheltä piti tilanne ja kai tuon pumpun uskaltaa jättää tuonne vielä. Etsin tällä hetkellä jotain pientä akvaariota kun sille on hyvä jalustakin valmiina, mutta saa nähä..
Harrastus tauolla
Cocktail
Member
Member
Viestit: 286
Liittynyt: 15:15, 22.07.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Akvaarioharrastajan tämän hetkiset ajatukset

Viesti Kirjoittaja Cocktail »

Sain eilen lisäystä sinineontetrojen parveen, eiköhän tänään sitten pari tetraa löytynyt pohjalta makoilemassa puolikuolleen näköisinä. Välillä nousevat uimaan, mutta sitten taas veltostuvat pohjalle. Mikä siinä on, kun uusista kalaparvista aina vähintään yksi kuolee :frown:
Lukittu

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”