Ei! Se kertoo hehkuvan raudan lämpötilasta, jonka mukaan asteikko on suureeseen määritelty.mcurie kirjoitti:Värilämpötila kertoo joitain hehkuvan kappaleen - tässä tapauksessa loisteputken - lämpötilasta, eikö vaan?![]()

Värilämpötila on vertailukelpoinen ja hyvin toimiva käsite, kun vertaillaan valon sävyn luonnetta hyvin korkean värintoistokyvyn valonlähteillä. Sen ongelmaa kuvaa, että huonon värintoistokyvyn tapauksessa kokemus sävystä voi olla esimerkiksi joko punainen tai sininen. (violetti kasvivalo, Aquastar tai Aquarelle)
Kasviputken ja yleisputken yhdistelmässä en oikein näe periaatteellista mieltä. Ainakin on turha kuvitella että toinen olisi kasveille ja toinen silmille. Lopputulos on ettei kummankaan putkityypin ominaisuudet tule hyvin esiin. (Tämä ei toki tarkoita, etteikö sellainen voisi olla OK. Otsikon aloittaja kertoo oman tarinansa. Ei kelpaisi minullekaan sellainen väritaivas.)