118L pohjakalat

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Papunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 10:33, 01.04.2004
Paikkakunta: Jkl

118L pohjakalat

Viesti Kirjoittaja Papunen »

Mulla on 118L altaassa 5 piikkisilmää, mahtuuko siihen vielä joku levänsyöjä? Piikkikset kyllä pöllyttävät pohjahiekkaa, mutta eivät varsinaisesti syö levää. Muuten altaaseen on jäämässä 2 sateenkaariahventa ja 5 kirsikkabarbia (siellä on nyt vielä kuparitetroja, mutta ne on lähdössä). Jos mahtuu, niin mikä olisi hyvä?
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Minulla tuli mieleen tavallinen partis, mutta tuo 118l on jo tuolle kalastolle mielestäni nafti, sateenkaariahvenkin tykkäisi varmasti hieman isommasta altaasta, samoin piikkisilmätkin kun kasvavat täyteen mittaansa.
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
maketzu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2408
Liittynyt: 09:35, 26.09.2001
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Loppi, Kormu City
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maketzu »

Yksi partamonni mahtuisi siinä ja siinä.
Tai sitten vastaavasti katinkultamonneja. Jäävät partista pienemmiksi, joten sanoisinko, että tuollainen 3-4 kpl mahtuisi.
Makevaario Tuossa uudistettua sivustoa. Käykääpä äänestämässä galluppiin ja laittamassa palautettakin :) Toivottavasti olet vakiokävijä. Käy vastaamassa kyselyyn.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Re: 118L pohjakalat

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

Papunen kirjoitti:Mulla on 118L altaassa 5 piikkisilmää, mahtuuko siihen vielä joku levänsyöjä? Piikkikset kyllä pöllyttävät pohjahiekkaa, mutta eivät varsinaisesti syö levää. Muuten altaaseen on jäämässä 2 sateenkaariahventa ja 5 kirsikkabarbia (siellä on nyt vielä kuparitetroja, mutta ne on lähdössä). Jos mahtuu, niin mikä olisi hyvä?
Kuten aiemmin sanoin, sateenkaariahvenet on tuonne aivan liian suuria ja kutuaikaan tuon kokoisessa altaassa ei muilla ole todellakaan hauskaa.

Eli nuo sateenkaariahvenet pois ja tilalle vaikkapa ruostekirjoahvenpariskunta (tätä on muut suositelleet, niin pitää nyt itsekin :P). Sen jälkeen tuonne voisi tosiaan ottaa vaikka sen partiksen (lahjoituksena noita saa ihan ilmaiseksikin). Jos taas budjetti on hieman runsaampi, voisi noita maketzun ehdottelemia katinkultamonnejakin ajatella.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Papunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 10:33, 01.04.2004
Paikkakunta: Jkl

Viesti Kirjoittaja Papunen »

Allas on toiveissa vaihtaa kyllä suurempaan, kaiketi noin vuoden sisällä. Olisi kai pitänyt selvittää itse tarkemmin, kun noita ahvenia hankin, kyselin silloin kovasti liikkeessä ja siellä sanoivat että kyllä tuohon 118-litraiseen kaksi sateenkaarta juur ja juur mahtuu. Silloin en vielä ollut löytänyt tätä foorumia :D . Mutta ei täällä tuo allas-isommaksi-kuume ainakaan hellitä...

Ahvenet oli hankittaessa aika pieniä vielä, olen tässä alkanut epäillä että olisivat molemmat uroksia vaikka parina myytiinkin. Tosin kommentilla 'tässä nyt on toivottavasti uros ja naaras'.
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

Papunen kirjoitti:Allas on toiveissa vaihtaa kyllä suurempaan, kaiketi noin vuoden sisällä.
No sitten ei ole hätää, varsinkin jos affenet on vielä pieniä. Kannattaa varautua tosiaan siihen että kohta tarvitsevat lisää tilaa.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”