En päässyt kesän aikana kirjottelemaan. Tuli oikein vierotusoireita
![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Ihan kyselen teidän kokemuksianne akvaariokauppiaiden ahneudesta. Jotkut myyvät ihan mitä vaan pieneenkin purkkiin saadakseen rahaa.
Muistelen n. kymmenen vuotta sitten takaisia tapahtumia. Olin silloin 13-vuotias aloittelija. Akvaarioni oli silloin 60-litrainen. Akvaariokauppias myi minulle 2 tiikerinuoliaista ja sanoi vielä, että hyvin ne sinne mahtuu. Oma vikanihan se oli kun otin, mutta olin silloin niin tyhmä ja uskoin ja luotin kauppiaaseen. No, yllätys yllätys, "nuokut" kasvoivat pian 15-senttisiksi. Onneksi sain ne kaverilleni, jolla oli iso akvaario.
Nyt olen viisaampi. Jos haen kaloja, mietin tarkoin mitä haluan ja kuinka paljon ja niitä myös otan. Kyllähän kauppias on vieläkin yrittänyt myydä vaikka mitä( viimeksi norsukalaa). Ei onnistu enää.