Tulipa kaivettua vanha ketju ylös. Tässä minun tarinani.
Pienen pojan saama joululahja-akvaario oli 98 litrainen. Lisäksi lahjaksi hän sai vielä muutaman akvaariokirjan joihin tutustuttiin huolella ennen altaan "pystyttämistä". Allas kypsytettiin sen ajan ohjeilla (vuosi siis ~1992-93) ja puolitoista viikkoa kulutettiin kalavalintoja tehdessä ja altaan kypsymistä odotellessa. Kun kasvit oli saatu altaaseen, oli ensimmäisten kalojen vuoro. Vaikka pojalla olikin tarkat suunnitelmat (laskelmat kuinka monta senttiä mitäkin kaloja mahtuu) mitä altaaseen oli tulossa, meni hän sekaisin kalojen paljoudesta kaupassa. Kaikkia suunniteltuja kaloja ei löytynyt ja taisipa pojalta unohtua koko suunnitelma "karkkikaupassa". Kalastoksi muodostui suurinpirtein tämä( tietysti kauppiaan suosiollisella avustuksella):
Partamonni
Intiaaninsulkia (taisi olla n.6)
4 mustatetraa
1 Corydoras, ei kuitenkaan kupari- tai täplämonninen
Neontetroja kanssa se 6
Seeprakaloja kuutisen kappaletta.
Tulipyrstö
Aikamoinen sekamelska siis.
Myöhemmin altaaseen hankittiin lisää kaloja. Myyjä tuntui pojasta luotettavalta ja ainapoika kysyi luottavaisena mahtuuko altaaseni vielä tämä? Vastaus oli aina, "kyllä mahtuu." Myyjä tiesi hyvin mitä pojan akvaariossa ui, koska poika kavereineen kävi liikkeessä vähintään kolme kertaa viikossa ja aina jutteli kaloistaan myyjälle.
Pian altaassa olikin edellämainittujen lisäksi ainakin:
Haarniskamonni
Palettikalapariskunta
Perhoskala
Nuolimonneja
Purjepleko
Perhoskala kuoli mystisesti (kovinkin yllättävää?).
Palettikalat lisääntyivät kovin, yhdet poikaset poika vei kauppaan ja sai nähdä oskareiden syövän ne elävänä. Tämän jälkeen poika luopui poikasten kasvatuksesta kokonaan.
Jossain vaiheessa poika tajusi kalaston olevan täysin kaoottinen ja siisti kalaston hyvinkin paljon nätimmäksi.
Kalastot tarkistettu vanhoilta videoilta jolle olen pienenä akvaariota muutamaan otteeseen kuvannut. Kalakuolemia en muista kuin tuon perhoskalan ja sitten muutaman kuivuneen seeprakalan löytymisen lattialta. Vettä vaihdoin ohejeitten mukaan, eli 1/4 kahden viikon välein. Onpa ollut kaloilla varmasti mukavaa

.