Töyhtökääpiöahven

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
wille_kala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 19:52, 04.03.2007
Paikkakunta: tornio

Töyhtökääpiöahven

Viesti Kirjoittaja wille_kala »

Niin minun täytyy tietää voiko kyseisen kalan akvaarion lämpötila olla yli 26
Nimittäin tornion uudessa kaupasa oli joidenkin altaiden lämpötila n.30 ja yhdessä niistä oli juuri töyhtökääpiöahvenia. Laittakaa myös kuvia töyhtöistänne ja kertokaa niistä esim.kuduista.
248l akvaario
Pezune
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 19:42, 29.12.2006
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Pezune »

tämä menee aika lailla ohi aiheen, mutta sama kala on kyseessä; onko se kovin herkkä nestemäisen hiilen lisäykselle, kun olen sitä ohjeen mukaan annostellut, mutta töyhtökääpiöahvenpari haukkoo henkeä pinnalla? Ei taida kannattaa jatkaa (easy-life carbon) lisäilyä?
Piuku
Member
Member
Viestit: 283
Liittynyt: 20:27, 06.06.2006
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Piuku »

Meillä on kiekkoaltaassa töyhtökäppänöitä, lämpötila 28-29 astetta (suositus tälle lajille taitaa tosin olla hieman matalampi) ja easy-carboa käytän myös. Ahvenet voivat loistavasti, juuri eilen pariskunta laski kudun kookosluolaansa, joten ainakin meillä menevät hyvin sekä korkeissa lämmöissä ja myös nestehiilen kanssa.
Pezune
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 19:42, 29.12.2006
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Pezune »

Uskaltanen siis jatkossa lisäillä carboa, vaikka hieman pienemmällä annostuksella näin alkuun. Kiitos!
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja bj »

Tässä koiras ja takana näkyy vielä pieni naaras. Mulla siis keltapyrstöinen, useimmin taitavat olla täpläisiä.

Kuva
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”