Onko liikaa virtausta?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
nauvo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 09:48, 08.03.2007

Onko liikaa virtausta?

Viesti Kirjoittaja nauvo »

Tuumailin että 250l tankissa saattaisi olla liikaa virtausta..

Sisäsuodatin Fluval 2+ keski/pohjavedessä
Sisäsuodatin Fluval 4+ pintavedessä
Ulkosuodatin Sera 1100 ja "sadetin" kytkettynä Seran CO2 reaktoriin ja omat kiljut pulputtamassa n. 30 kuplaa minutissa.

Aikamoinen viima tankissa kyllä käy mutta kalat ovat erittäin vilkkaita ja aktiivisia. (Tiikeribarbeja 15 plätyjä 6 ja partiksia 3). Suhteellisen uusi tankki joten kasvusto ei vielä ole kasvanut tarpeeksi hillitsemään virtauksia. Kasvaa kyllä hurjaa vauhtia.

Mielipiteitä ??
Kirsey
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 21:27, 10.03.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kirsey »

Fluvaleissahan virtauksen voima/suunta on säädeltävissä, joten niillä voit aika paljon pelata sen suhteen. Jos siis näyttää siltä että on liikaa puhuria, käännä vaikka lasia vasten tai yksinkertaisesti säädä pienemmälle... Platyista en tiedä, mutta ainakin tiikeribarbit eloisina kaloina tykkäävät välillä uida pitkiäkin jaksoja suoraan päin suodattimen ulostuloa, eli tuskin niitä ainakaan virtaus häiritsee, päinvastoin. Partamonnithan nyt eivät juuri uiskentele vaan hengailevat pinnoilla, joten tuskin asia niitäkään juuri liikuttaa.

Altaan muoto myös vaikuttaa asiaan, mitä pidempi allas on, sitä enemmän joutuu olemaan suodattimissa vääntöä koskiefektin aikaansaamiseksi... :)
65x33x35 "maljakko" keittiönpöydällä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”