Chiloglanis batesii -pari kutee

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Chiloglanis batesii -pari kutee

Viesti Kirjoittaja saurama »

Pötkössä (*) tapahtuu taas. Mikäköhän ripsumonni tuo batesii nyt sitten onkaan... Niitä tuli hankittua puolisen vuotta sitten kuusikko ja entiset lommomahat voivat nykyään oikein paksusti. Tänään huomasimme, että tyypithän kutevat vedenvaihdon jälkeen. Kuvien laatu on poikkeuksellisen huono kun valaisu oli normaalia kankeampaa, salamaa en päässyt käyttämään. Nuo ovat sitten ihan akvaarion omilla lampuilla (2x70W HQI) valaistuja, ISO3200 ja F2,8 mahdollistivat jo vähän liikkeen pysäyttämistä - kavereilla oli meinaan melkoinen haipakka päällä. Seliseli, tässä kuitenkin pieni galleria kutupuuhasta: http://saurama.aqua-web.org/chiloglanisbatesiikutu/

(*) Pötkö on pitkänmallinen (135x30x40cm) ja viileähkö (22-23 astetta) puroallas, joka on osoittautunut kummallisen hedelmälliseksi.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Itseäni viehätti tapahtumassa hullunkurinen pusutteleminen, kalat kääntyivät masuttain ja imaisivat toisensa kiinni suistaan. Kunnon syväpusussa sitten kiepsahdettiin pari kertaa pitkinpoikin ennenkuin ote lipesi. Näillä kaloilla on aika reippaat pusuhuullet muutenkin :mrgreen: Mietin, olisiko tällä erikoisella kutuliikkeellä mitään tiettyä tarkoitusta..? Tätä kutua jatkui kauemmin kuin mitä me jaksoimme istuskella katsomassa (toisten altaiden vedenvaihdot kun oli kesken), mutta kymmenisen minuuttia seurasimme tätä ilahduttvaa tapahtumaa. Muutenkin nuo kalat ovat varsinaisia sinkoajia, niillä on vain vaihteet "seis" ja "täysillä", eikä kututapahtuman aikana menty yhtään hitaammin :roll: Poikasia en usko tuosta tulevan, Pötkö on senverran hyvin kansoitettu että viimeistään leväsukaravut hakevat namit pois jemmasta.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
prboy
Monnispesialisti
Monnispesialisti
Viestit: 1693
Liittynyt: 09:59, 16.10.2001
Paikkakunta: Espoo

Re: Chiloglanis batesii -pari kutee

Viesti Kirjoittaja prboy »

saurama kirjoitti:Pötkössä (*) tapahtuu taas. Mikäköhän ripsumonni tuo batesii nyt sitten onkaan... Niitä tuli hankittua puolisen vuotta sitten kuusikko ja entiset lommomahat voivat nykyään oikein paksusti. Tänään huomasimme, että tyypithän kutevat vedenvaihdon jälkeen. Kuvien laatu on poikkeuksellisen huono kun valaisu oli normaalia kankeampaa, salamaa en päässyt käyttämään. Nuo ovat sitten ihan akvaarion omilla lampuilla (2x70W HQI) valaistuja, ISO3200 ja F2,8 mahdollistivat jo vähän liikkeen pysäyttämistä - kavereilla oli meinaan melkoinen haipakka päällä. Seliseli, tässä kuitenkin pieni galleria kutupuuhasta: http://saurama.aqua-web.org/chiloglanisbatesiikutu/

(*) Pötkö on pitkänmallinen (135x30x40cm) ja viileähkö (22-23 astetta) puroallas, joka on osoittautunut kummallisen hedelmälliseksi.
Tää on kova juttu! Dokumentoi hyvin. Kannattais muuten heittää kaikki muu turha roina pois sieltä puntusta häiritsemästä.
"Ei paha ole kenkään ihminen,
vaan toinen on heikinheimompi toista"

Eino Leino & Juice Leskinen
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Minulla puolestaan kutivat pusukalat yöllä, ja innostivat mehiläismonnitkin loiskuttelemaan epätavallisesti. Aamulla heti valojen sytyttyä katselimme miten liuskavesitähdikkipusikosta nousi pölähdyksinä neljä maitipilveä, mutta eihän yöaktiivinen mehiläismonni kutisi valoisassa? Kaikki leväbarbit olivat näkyvillä, ja ainoaksi mahdolliseksi lajiksi jää näin ollen kärsänuoliainen. Tässäkin on taustalla yhden odotettavissa olleen monnikuoleman jälkeinen ylimääräinen 70% vedenvaihto perjantaina.
Heka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 20:34, 13.03.2004
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Heka »

Planet catfish:stä ja muualta kun katselin niin en ainakaan huomannut että joku olisi noita akvaariossa onnistunut kudettaa, joten onnea vaan kudun johdosta :D .
Plekopää
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Katsotaan nyt tapahtuuko mitään vai oliko kyseessä vain innokasta yrittämistä. Todella hauskan näköistä tuo tosin oli.

Koko ostetun "parven" pyrstöt olivat ostohetkellä kokonaan syöpyneet pois (enkä usko että kaikki ostetut kalat ovat enää edes hengissä, sen verran huonossa kunnossa olivat ostohetkellä - allas puolestaan on niin sokkeloinen ettei voi varmasti ikinä nähdä kaikkia yksilöitä kerralla) ja ne ovat kasvaneet takaisin liuskoittaisiksi, joten sukupuolten varmistaminen mistään pidemmästä pyrstöevän yläosasta on aika mahdotonta.

Sitä mietin onko tietoa noiden kutemisesta ylipäänsä, se mahakkain kääntyminen kun oli aika erikoinen tapa toimia. Lähinnä mietin ettei vaan noilla voi olla mitään mahapussukka-systeemiä tai sisäistä hedelmöittymistapaa? Miten lähisuvuilla, oi te tietävämmät ihmiset? Toisaalta loogista on myös ottaa kunnon ote partnerista jos oletuksena on että eletään vuolaasti virtaavassa vedessä...

On se Pötkön hedelmällisyys vain omaa luokkaansa, ensin marmori-imunuoliaiset ja nyt nämä 8-) Pidetään sormet ristissä!
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Re: Chiloglanis batesii -pari kutee

Viesti Kirjoittaja saurama »

prboy kirjoitti:Tää on kova juttu! Dokumentoi hyvin. Kannattais muuten heittää kaikki muu turha roina pois sieltä puntusta häiritsemästä.
Koitetaan dokumentoida. Tosin en minä sitä allasta ala purkaa vain noiden kutemisen takia. Siellä asuu kaikensorttista puro-asukasta ja saavat asuakin. Lievästä sekametelisopasta huolimatta (kolmea imunuolaislajia, 5-6kpl kutakin, seeprajokimonneja, yksi turpanuoliainen, nuo batesiit ja muutamia sukarapuja) Pötkö on tuottanut kaikenlaista jälkikasvua.

Jos purkki ei ollut tuttu niin siinä on pohjalla hyvin hienoa hiekkaa, paljon kohtuullisen kookkaita kivenmurikoita ja vähitellen taas tasainen "lummepelto". Virtausta on yksi tonninen pumppu päässä ja sen imu vastakkaisessa. 2x70W monimetallit kasvattavat hyvin levää kivien pinnalle eli aufwuchsia on aamiaiseksi aina kaikille. Muu ruokinta on laiskiaisista johtuen ollut tylsiä peruspohjatabuja.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
Mustamolli
Member
Member
Viestit: 252
Liittynyt: 19:08, 28.03.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Mäntsälä

Viesti Kirjoittaja Mustamolli »

Onnea tapahtuneen johdosta! Toivotaan, että jotain saatiin aikaiseksi..
Pitäkäähän meidät uteliaat ajan tasalla [;)]

Olisiko tuosta altaasta kuvaa? Kuulostaa juuri sellaiselta altaalta, jollaisesta olen pitkään haaveillut..
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Hmm... koneella on kyllä aika tuore kuva. Katsotaan saisiko verkkoon jossain välissä...
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Kun pyyydettiin, niin tässä on kuva Pötköstä:
Kuva
Pumppu ja hiilarilevitin ovat visusti japaninulpukan takana piilossa. Ja kyllä, "roskat" altaassa ovat kierteisarmeija (toivomme hartaasti, ettemme vihastuta niitä koskaan, sillä ne varmasti voittaisivat jos syntyisi sota meidän ja niiden välille :roll: ).
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”