500 litraa ja vauva, mitä kaloja?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

500 litraa ja vauva, mitä kaloja?

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Moi pitkästä aikaa!
Olen hankkinut sekä 500-litraisen että vauvan ja nyt mietin, mitä kaloja pitäisi tankkiin tunkea. Vaatimuksiin kuuluu:
Kotimaassa viljeltyjä (kehitin ekologisen omantunnon)
Vauvan kiva katsella (väri siis auttaa asiaa)
Sovittava kääpiöpallojeni kanssa (mahdollista kyllä pitää pallot toisessa tankissa, jos menee liian vaikeaksi)
ja vielä helppohoitoisia (vauva vie aikaa, mutta tankki on saatava, hyvä minä ;-)...
onkohan moisia ihmeotuksia olemassakaan?

Platy-, miljoona-, miekkakalalinjaa mietin, mutta veden kovettaminen ei iske. Ideoita otetaan vastaan, kiitos :D
-Nannamamma
llFiSull
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 10:07, 15.06.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja llFiSull »

IIIIISO parvi keltabarbeja! Jotkut sanovat että ovat köyhän miehen kultakaloja. Eli eivät kasva niin isoiksi kuin kultakalat mutta ovat oransseja ja lapsi pystyisi niitä ainakin seurailemaan kirkkaan värin takia.
Niistä saisi siis ainakin pääkalat. :D

muok. http://www.faunatar.fi/fin/index.php?pa ... 23e3ab51b0
Never mind the dog, beware of the owner.
440L + 25 kilogrammaa koiraa.
kerry74
Member
Member
Viestit: 473
Liittynyt: 11:55, 05.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja kerry74 »

Pohjalle 10-15 touhunuoliaista, ja vilskettä piisaisi! En tosin tiedä sopisivatko pallokalojen kanssa.. [:I]
Juwel Vision 260L seurala, 2 kiinanharjakoiraa.
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Hih, keltabarbithan ovat aika ihania ja touhunuoliaisetkin vaikuttavat herttaisilta tyypeiltä :) Hyviä ideoita, kiitos!
allablaze
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1291
Liittynyt: 18:52, 10.11.2003
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kaustinen

Viesti Kirjoittaja allablaze »

Loistobarbit ovat nättejä ja helppohoitoisia. Valitset oikein tulenpunaisia yksilöitä ison parven, ovat hienoja!

http://kuvablogi.com/nayta/146525/
Tarvitsemme eniten rakkautta silloin kun sitä vähiten ansaitsemme.
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Keltabarbeja, kirsikkabarbeja, mustatetroja, haarniskamonneja, muutama partistyttö...

Tai voisihan se kalasto olla rauhallisempikin. :P

Haaremi helmirihmakaloja (uteliaita hönöjä :mrgreen:), parvi kiilakylkiä, parvi kardinaalitetroja, parvi helmimonnisia, piikkisilmiä, katinkultamonneja... :)
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Pallojen kanssa voi pitää muita vaan varauksella kun niillä on se näykkimisvimma.

Suosittelen laittamaan pallot sinne omaansa niin on helpompi laittaa kirjavia kaloja lapsukaisen iloksi :)
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
sos-84
Member
Member
Viestit: 415
Liittynyt: 17:19, 05.02.2006
Paikkakunta: P-pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja sos-84 »

Ja kannattaa huomata sellainen pointti että pikkuiset ei tahdo kovin vauhdikkaiden kalojen perässä pysyä. Ainakin mun muksu(8kk) alkaa vasta nyt pysymään katseella albiinomonnisten vauhdissa. Lehtikalat on ollu meijän kossin lemppareita ihan pienestä asti, kun ne tulee heti möllöttään lasille, eivätkä siinä hirveesti hästää ees taas. Kummipoika 2v. on ihan rakastunut noihin albiinomonnisiin. Ne on hänen oman kertoman mukaan "iania kakoa"(siis ilmeisesti ihania kaloja...) :mrgreen:
Aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta!
http://kuvablogi.com/blog/5069/
Minde86
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 12:19, 12.10.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Minde86 »

sos-84 kirjoitti:Kummipoika 2v. on ihan rakastunut noihin albiinomonnisiin. Ne on hänen oman kertoman mukaan "iania kakoa"(siis ilmeisesti ihania kaloja...) :mrgreen:
Meidän tyttö, pian 3v. tykkää partamonnista ja mustaplekosta yli kaiken. Aina kysyy että missä partamonni tai missä pleko. Osaa siis sanoa "pleko", vaikka välillä kääntyy suussa muotoon "pelko".. No, sittenhän ne pitää aina etsiä sieltä.. :mrgreen: Toinen suosikki on toisen altaan taistelukalat, äiti ja tyttölapsi neki. Jossain vaiheessa kutsui taistelukalaa "mummokalaksi" ku sanoin että hieno kala, niin omalla lapsenlogiikalla yhdisti sen jotenkin mummoonsa, siis minun äitiin. Ja sit on tietysti "matokalat", eli piikkisilmät.. :D

No, meni vähän aiheen vierestä..
Akvaario 128L, 2 kissaa poika 12kk + tyttö 8kk
O/OV: Piikkisilmiä
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Kun minulla oli 750 litranen allas niin kaikkien lasten suosikki oli isopurjepleko kun se oli iso ja hieno :). Pojalla olikin lähes 40cm pituutta :)
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Ei se väri siis välttämättä olekaan se hienoin juttu... ok. Aina oppii uutta :D Taidan silti jättää jättiläiskalat kauppaan. Kiitos teille!
Victor von Doom
Junior Member
Junior Member
Viestit: 235
Liittynyt: 22:51, 31.05.2004
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Victor von Doom »

Meillä suurinta iloa juniorille tuntuvat herättävän kyhmytonkijat, jotka suurimman osan aikaa puuhastelevat rauhallisesti ihan lasin edessä, mutta välillä sitten kiihdyttävät kunnon syöksyihin. Värikkyydessä ovat kyllä korkeintaan keskikastia. Myös plekot ja vauhdikkaat imubarbit tuntuvat herättävän kiinnostusta, vaikka eivät olekkaan värillä pilattuja.

Jäikö muuten osalta vastaajia huomaamatta, että
Vaatimuksiin kuuluu: Kotimaassa viljeltyjä
Touhunuoliaisia, kardinaalitetroja, piikkisilmiä tai suurinta osaa plekoista ei kovin usein taida Suomessa viljeltynä löytyä. Mutta nyt täällä mainituista saisi näkyvän ja "kotimaisen" kalasto vaikka lehtikalapariskunnalla ja ryhmillä haarniskamonneja ja tonkijoita (useita lajeja löytyy Suomessa viljeltyinä), levänpoistoon pari parta- ja sampimonnia. Kaikki em. ovat sen verran isoja ja "sopivan" liikkuvia, että luulisi kelpaavan niin nuoren kuin vanhemmankin katsella. Kääpiöpallot kannattaisi kuitenkin laittaa ihan omaan altaaseensa.
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Polarit kirjoitti:Jäikö muuten osalta vastaajia huomaamatta, että
Vaatimuksiin kuuluu: Kotimaassa viljeltyjä
Touhunuoliaisia, kardinaalitetroja, piikkisilmiä tai suurinta osaa plekoista ei kovin usein taida Suomessa viljeltynä löytyä.
Ei jäänyt ainakaan multa. Röyhkeänä akkana pistin ehdotellen ihan oman maun mukaan. Ajattelin kyllä, että joku varmasti kokee tarvetta huomauttaa asiasta. :mrgreen:

Mimmoseen kalastoon NannaKoo päätyi? :)
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Hih,
hyviä ehdotuksia tuli kauhian monta (kaikki) ja päätäntä on tosi vaikeaa, mutta suunnittelin hiukan semmoista, että pallot omaan pikkupurkkiinsa ja tuohon isoon sitten kunnon parvi keltabarbeja ja niille kaveriksi musta- tai sitruunatetroja. Varmaan mustia sitten, ettei tule pelkkää keltaista.Tietty musta- ja sitruunatetratkin toimis mahtavasti. Ja seeprakalathan ovat myös kestävää ja vikkelää sakkia, apua ei tästä tule loppua ikinä [;)] Sitten alkoi mieleni tehdä sukarapuja, niitäkin kun tuntuu sikiävän aika monella altaissaan. Mahtavatko keltikset tehdä niistä selvää jälkeä jos yhdistän?

Pohjalle minulla on jo yksi partis, sille kaveriksi sitten jotain vakavia pikku monnisia, jotka suostuvat Suomen maassa lisääntymään :D

-Nanna
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”