Sopiva valaistus 66 litraiseen?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Miljoonakala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 116
Liittynyt: 12:18, 24.10.2003

Sopiva valaistus 66 litraiseen?

Viesti Kirjoittaja Miljoonakala »

Ajattelin nyt vihdoinkin uudistaa tuon pikku akvaarion valaistuksen, jotta saisin kasvit kasvamaan kunnolla (toki se muistakin tekijöistä riippuu).

Eli alunperin valaistuksena on ollut tuossa 66 litran itsetehdyssä altaassa vain yksi 15 W loisteputki. Nyt olen harkinnut kaksiputkisen valaisimen hankintaa, jolloin siihen tulisi ilmeisesti joko 2x15 W tai 2x18 W. Olen etsinyt haku-toiminnolla sopivaa loisteputkiyhdistelmää, mutta entistä sekaisemmin tunnun menevän. Jos toinen putki on vaikka Sylvania Aquastar 10 000 K (tai joku vastaava?), mutta mikä toinen olisi? Joskus suositellaan toiseksi kasvilamppua ja joskus taas ei...mikä olisi hyvä kasvilamppu, jos sellaisen laittaisi? Vai millainen toiseksi lampuksi?

Niin ja vielä pari kysymystä:
1. Kuinka usein lamput olisi vaihdettava, kun näkee vaihtovälejä 1-4 vuoteen?
2. Miten valaisinkotelon pystyisi tekemään itse?
Asko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 03:31, 30.09.2005
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Asko »

Vastaus kysymykseen kaksi...Voit tehdä esim. vanerista ja vuorata foliolla. Tai sitten ostaa peltiä ja kanttikoneella taivuttaa muotoon ja laitaa päihin vanerilaput. Tai sitten joku vielä muu parempi. Toki taivuttavat peltisepänliikkeissä mittojen mukaan suoraan muotoon jos ei itsellä ole mahdollisuutta.
Miljoonakala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 116
Liittynyt: 12:18, 24.10.2003

Viesti Kirjoittaja Miljoonakala »

Miten itsetehdyssä valaisimessa hoituu nuo sähkökytkennät yms?
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja -riff- »

Helpoiten hoituvat, kun ostat esimerkiksi Arcadian loisteputkirungon, klik
Jos haluat taas rakennella, ja tiedät mitä teet, niin voit ottaa tekniikan jostain halvasta työmaavalaisimesta, näitä saa vaikka Bauhausista. Tai sitten voit ostaa kuristimen, johdot, sytyttimen, ym erikseen. Rakentaminen ei välttämättä tule kovin halvaksi, riippuu mistä ostat osat.

Yksi hyvä ja halpa vaihtoehto altaasi valaistukseen olisi energiansäästölamput. Esimerkiksi
Osramilta
löytyy hyviä ja tehokkaita vaihtoehtoja. Kahdella energiansäästölampulla (Esim. Osram 23W/860) valaisee altaan tehokkaammin, kuin kolmella 15 wattisella putkella.
Miljoonakala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 116
Liittynyt: 12:18, 24.10.2003

Viesti Kirjoittaja Miljoonakala »

Todennäköisesti saan nyt hommattua tosi halvalla käytetyn loisteputkivalaisimen tuohon, mutta edelleenkin haluaisin tietää sopivan putkiyhdistelmän.:)

Eli jos toinen on Sylvania Aquastar, niin mikä olisi hyvä toiseksi? Ja onko siis niin, että tuo Sylvania on enemmän kasvilamppu?
Selailemalla vanhoja viestejä tuli mieleen, että käykö siis toiseksi jokin 5000-6500 K:n väliltä? Philips 865? Ehdotuksia!
:)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”