Mikä uusi kalanen?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Turska2
Junior Member
Junior Member
Viestit: 120
Liittynyt: 21:40, 27.06.2006

Mikä uusi kalanen?

Viesti Kirjoittaja Turska2 »

Eli jotain uutta parvikalaa ajattelin akvaariooni hankkia. Tässä muutama juttu, millainen toivoisin kalan olevan:
-näyttävä (ei ainakaan ruma)
-helppo/melko helppo kudetta (ei kuitenkaan riesaksi asti!!)
- melko pitkä ikäinen ja kestävä
- parvikala

Ja akvaarion tietoja:
-60 litraa
-pH sellanen 7
-lämpötila 24 (nyt kesällä on tullut vähän lämpimämmäksi

Tällähetkellä kalat:
-neontetroja
-leopardimonnisia
-maatiaispartispoika

Mitäs suosittelisitte?
partis<3
Senior Member
Senior Member
Viestit: 673
Liittynyt: 14:08, 24.03.2006
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja partis<3 »

63-litraisen omistajana pari neuvoa:
1) hanki partikselle isompi koti. Meille tuli kääpiöitynyt yksilö tuon altaan mukana kun käytettynä ostettiin. Se myös repi kasveja turhautuneena, mikä loppui kun se pääsi isompaan kotiin (128L). Katkaravut sopivat paremmin tuon kokoiseen ja syövät levääkin paremmin.

2) Tuon kokoiseen sopii minusta vain yksi parvi, sitten tulee jo sekavan/ahtaan näköistä. Meillä on 63:ssa neontetroja ja inkkareita, mutta inkkarit (2kpl) ovat siellä vain eläkkeellä. Ei olla muita kaloja raaskittu ostaa kun en halua ylikansoitetun näköistä akvaa.

Eli jos välttämättä haluat jotain näyttävää altaaseesi, suosittelisin pikemminkin jotain yksin viihtyvää, näyttävää kalaa. Tietty sekin sillä varauksella kuinka paljon muita kaloja jo on.
40l, 65l, 128l (80x40x40) ja 300l (120x50x50)
Blogi
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

partis<3 kirjoitti:1) hanki partikselle isompi koti.
Kovasti samaa mieltä. Partiskoiras voisi tilavassa altaassa venyä jopa 15-senttiseksi jötkäleeksi, mitä se ei tietenkään kuuskymppisessä mahdu tekemään. Lisäksi ahtaassa tilassa se saattaa osoittautua varsin ärtyisäksi kaveriksi, joka voi antaa esim. monnisille kyytiä.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
Turska2
Junior Member
Junior Member
Viestit: 120
Liittynyt: 21:40, 27.06.2006

Viesti Kirjoittaja Turska2 »

Partis onkin lähtemässä, mutta laitoin sen tuohon listaan kun se voi joutua olemaan tuossa avaariossa vielä hetken, että saan sen annettua pois. Niistähän ei paljoa kysyntää ole. Neontetrojakin on vain 3 (nekin kai tulen entamaan pois lähiaikoina) Joten kyllähän sinne sitten voi toisen parven ottaa.
Vadelma
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 14:29, 30.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Yksi ehdotus

Viesti Kirjoittaja Vadelma »

Jos nostat lämpötilaa parilla asteella niin taistelukala uros olisi näyttävä ja mielenkiintoinen pieneen altaaseesi. Ja sitten jos neontetrat lähtevät pois, voisit ottaa vaikka pienen parven rubiinitetroja sille kaveriksi. Monnisia sulla jo oli joten ei yhtään enempää kaloja mielestäni sovi enää. Mutta kasvejahan voi kasvatella siinä sitten montaa eri lajia, jos tuntuu että kaloja on liian vähän.
Akvaariot 150l + 60l ja poikasakvat 32l + 10l
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”