Nuoliaisten ruokinta
Valvoja: Moderaattorit
Nuoliaisten ruokinta
Kertokaas, te viisaat, millä ruokitte nuoliaisianne? Hiutaleilla, pohjatabuilla vai kaikella mahollisella? Mikä on niiden herkkua? Onko lajikohtaisia eroja paljonkin, ruokinnan suhteen?
En minäkään ole huomannut että joku sapuska kääpiönuoliaisilta jäisi huomaamatta. Aina ovat siellä missä on ruokaa tarjolla; hiutaleita,tabletteja, pellettejä, kesäkurpitsaa, matoja... Postitorvikotiloista jää vain kuoret.
Voivat tulla pinnallekin säheltämään ruuan perässä mutta pääasiassa touhuilevat pohjalla.Mirde kirjoitti:Käyvätkö ne koskaan pinnalla syömässä? Kun lauma tiikeribarbeja pitää huolen siitä, että pohjalle ei paljon ennätä putoilemaan ja partamonnien pohjatabutkin katoavat nopeasti joko niiden tai leviksien huuliin..
Laita samanaikaisesti sekä pohjaan nopeasti vajoavia tabuja, pellettejä tai littanoita "waffereita" että hiutaleruokaa. Silloin jokainen saa omansa. Näin minä tapaan tehdä. Nopeat kalat hyökkäävät hitaiden hiutaleiden perään ja pohjakalat saavat nopeasti vajoavia pohjaruokia. Ja sitten pientä hajontaa ruuoan jakelukohtiin ettei yksi suurisuinen saa koko annosta olemalla sopivasti alapuolella. ![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
-
- Starting Member
- Viestit: 13
- Liittynyt: 11:24, 26.09.2002
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kiiminki
Kaikkiruokaisia
Mulla tiikerinuoliaiset käyvät ensin pinnalla hiutaleiden kimppuun. sitten kun pudotan pohjatabletteja ne menevät perässä pohjalle. Lopuksi jos laitan vielä katkarapupellettejä, niin sitten vielä niiden kimppuun.
Minulla onneksi eivät syöneet eläviltä kuparimonnisilta silmiä päästä kuten joistain lähteistä olen lukenut.
Minulla onneksi eivät syöneet eläviltä kuparimonnisilta silmiä päästä kuten joistain lähteistä olen lukenut.
Ei omena kauas päästä putoa (Wilhelm Tell).
Kokeilin monnisten pohajtabuja ja ne eivät tehneet nuoliaisille kauppaansa. Vegetaristina pitämäni partamonnitytskä imaisi toisen
ja leväbarbit toisen. Nuoliaiset kävivät välillä kuikkimassa, että olisiko muuta tarjolla. Surviaissääsket, hiutaleet ja pohjalle vajoavat granulaatit (?!) maistuvat kyllä.

Uusi ruoka ei välttämättä heti kelpaa. Kun on useamman kerran niitä laittanut, niin innostus voi olla ihan eri luokkaa. Ja todennäköisesti paaston jälkeen kelpaa ruoka oikein hyvin. Jos laittaa survareita samanaikaisesti kuin jotakin muuta, niin ihan varmasti kaikki muu ruoka häviää makukilpailussa.
-
- Junior Member
- Viestit: 136
- Liittynyt: 16:53, 21.02.2006
- Akvaarioseurat: LAS
- Paikkakunta: Kangasala
Ihan peruspohjatabuilla, akvaarioon.fi:stä kaupanpääliäisinä tulleista pohjatabuista pitävät kovasti. Tykkäävät myös pohjalle vajoavista granulaateista. Pakastekuivatut surviaisentoukat laittavat koko porukan ihan sekaisin, mutta viiveellä niin että muut asukkaat ehtivät syödä surviaiset ennen kuin nuoliaiset tajuavat nousta etsimään ruokaa pinnalta.
Yksi kääpiönuoliaisistani ei tajua etsiä ruokaa pohjalta, vaan syöksähtelee keski- ja pintavesissä ja siinä samalla käy nyppimässä taistojen eviä
Muut nuoliaiset ovat jättäneet taistot rauhaan. Tuo yksilö on jäänyt selvästi muita pienemmäksi, ehkä juuri tuon takia kun ei ymmärrä pohjatabuja syödä. Mitähän tuolle keksisi tehdä?
Yksi kääpiönuoliaisistani ei tajua etsiä ruokaa pohjalta, vaan syöksähtelee keski- ja pintavesissä ja siinä samalla käy nyppimässä taistojen eviä

-
- Senior Member
- Viestit: 669
- Liittynyt: 18:54, 11.05.2006
- Akvaarioseurat: Labyrinttiyhdistys, Lapin Akvaristit
- Paikkakunta: Rovaniemi
nuoliaisten ruokinta
Aika kaikkiruokaisia ovat kaikki nuoliaiseni olleet. Helppoa sakkia siinä mielessä. Kaupan purkkiruokien (hiutaleet, granulaatit, tabletit ja kuivatut ötökät) lisäksi menevät ainakin pakastekala ja -katkarapu, kaurahiutaleet (nelivuotias poikani testasi!), kaikki luonnon "öttiäiset" (murskattuna myös kovakuoriaiset ym. joita en muille kaloille uskalla antaa) tuoreena, pakastettuna tai kuivattuna, kotilot (elävänä tai kuolleena) ja kasvikset. Ehdottomia suosikkeja ovat olleet keitetty pakasteherne ja -maissi sekä kesäkurpitsa. Pihakasveista horsma ja nokkonen tekevät kauppansa näin alkukesästä. Keitetty peruna, porkkana ja salaatti "kypsytetään" yleensä akvaarion pohjalla seuraavaan päivään, ennen kuin katoaa
Olisipa lasten ruokkiminen yhtä helppoa![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)

Olisipa lasten ruokkiminen yhtä helppoa
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Koira, käärmeitä, liskoja, hiiriä, sirkkoja, kaloja, rapuja, kotiloita, sekä pari poroa. "Milloin alatte periä tänne pääsymaksua?" kysyi lapsen kaveri meillä käydessään..
-
- Starting Member
- Viestit: 42
- Liittynyt: 16:47, 12.12.2011
- Sukupuoli: Mies
Ruokaa nuoliaisille
Minkälaista apetta touhu- ja klovninuoliaisille voi antaa? Olen antanut niille tähän asti pelkästään tablettiruokaa ja ajattelin vähän monipuolistaa niiden ruokavaliota...
Pakasteita olen akvaarioon työntänyt, mutta pohjalle ei niitä paljoa päädy pintakalojen käsittelyn jäljiltä. Ruoan pitäisi siis olla jotain melko hyvin uppoavaa. ![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Kaksi ketjua yhdeksi.
- ylläpito

![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Kaksi ketjua yhdeksi.
- ylläpito
Re: Ruokaa nuoliaisille
Sulata pakasteet ensin vesitilkassa ja kippaa sit altaaseen, vajoavat suoraan pohjalle. Muuten niille voi tarjota kaikkea uppoavaa, raetta, pellettiä, tabua. Esim. katkarapupelletit on monien kalojen lempparia.
-
- Senior Member
- Viestit: 883
- Liittynyt: 13:00, 08.02.2010
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Ruokaa nuoliaisille
Mun omat nuoliaiset on senverran itsekästä porukkaa et rynnii heti ekana syömään omansa poies (ei mitään kaameen arkoja oo )
.

126l makeanveden allas, asukit : Nannostomus mortenthaleri, Sewellia lineolata, Corydoras paleatus ja partamonni. Merivesiakvaario haaveena.