Fluval 403:n kiinnitysklipsut

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Fluval 403:n kiinnitysklipsut

Viesti Kirjoittaja iekku »

Kantta pöntössä kiinni pitäviä nipsuja oli alunperin kuusi (vai seitsemän?) mutta ajan myötä ovat napsahdelleet irti ja jäljellä on enää kolme. Osa on lohjennut niin ettei uutta tilalle saa ihan helposti, osasta on mennyt rikki vain klipsiosa. Saakohan näitä mistään varaosina? Tai olisiko kelllään nerokasta korviketta noille nipsuttimille?

Pikkuriikkisen hirvittää kun suodatin tuntuu hörppivän ilmaa vähän väliä, ehkä siitä kannen rakosesta tai sitten toivottavasti ilmastimen kuplia eksyy imuputkeen. Vesi on toistaiseksi kuitenkin pysynyt pytyn sisällä vaikka suodattimen töpselin vetäisee seinästä, mutta kuinka kauan, iik..
MikkoP
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 22:07, 29.11.2002
Paikkakunta: Turku

Re: Fluval 403:n kiinnitysklipsut

Viesti Kirjoittaja MikkoP »

iekku kirjoitti:Kantta pöntössä kiinni pitäviä nipsuja oli alunperin kuusi (vai seitsemän?) mutta ajan myötä ovat napsahdelleet irti ja jäljellä on enää kolme. Osa on lohjennut niin ettei uutta tilalle saa ihan helposti, osasta on mennyt rikki vain klipsiosa. Saakohan näitä mistään varaosina?
Luulisi tuollaisia nyt aika helpolla saavan varaosina. Jos nyt ei suoraan kaupan hyllystä niin tilaamalla ainakin.
petkösti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 14:57, 13.06.2002
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja petkösti »

Sama vika meidän Fluvalissa.Siinä on särkyneet osa klipseistä niin ettei voi korjata,toivottavasti kestää.. :(
Holstedt
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2422
Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Holstedt »

Monissa akvaliikkeissä noita klipsuttimia on näkynyt varaosina hyllytavarana. Jos ei juuri sillä hetkellä ole niin tilaamalla saanee jos vaan älyää avata suunsa ja kysyä.
Aloitin jo silloin kun sinä vielä leikit poneilla
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Oolsprait. Täällä päin ei liikkeissä ole ikuna moisia näkynyt, enkä jaksa uskoa että tilaaminenkaan onnistuisi. Mutta pitääpä ensi kerran etelässä käydessä pitää simmut auki :)

Kiitos vastanneille.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”