Ideat ihan lopussa 210 litrasen kanssa

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
akvaholisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 19:31, 29.04.2005
Paikkakunta: Turku

Ideat ihan lopussa 210 litrasen kanssa

Viesti Kirjoittaja akvaholisti »

Niin siis tuo akvaario, joka tuossa pulputtelee on vetoisuudeltaan n. 210 litraa (p115 x k45 x s40). PH on normaaleilla hoitotoimenpiteillä, ilman minkäänlaisia turve-/hiilidioksidilisäyksiä n. 6, kh on n.3 lämpötila on 26 astetta. Pohja on suht. hienojakoista englanninjokisoraa. Vettä vaihdan kerran viikossa 20 %.

Altaassa uiskentelee 1 avainkirjoahven, 1 partamonni ja 7 kuparitetraa. Ja toiveena olisi uusi kalasto tähän purkkiin. Nämä kalat on mahdollista antaa lahjoituksena hyviin koteihin, eli voisin aloittaa ihan tyhjästä. Mutta ongelmana on se, että uuden 90 litraisen suunnittelu (tangajika-pytty) on verottanut ideavarastoa niin paljon, että apua kaivataan kanssaihmisiltä.

Mitä tänne siis ottaisi? Ainoat rajat suunnitelmalle on, että en halua monnisia enkä kotiloita. Jotain jänskää uutta kaivataan ja vesiarvoja voin lähteä muuttamaan, jos jotain sellaista tulee ilmi mikä niitä kaipaisi. Millainen sisustus? Juuri nyt jostain syystä pyörii mielessä hiekka ja kotilonkuoret, mikä ei yhtään helpota tätä ongelmaa :roll:
lasagne
Member
Member
Viestit: 447
Liittynyt: 09:24, 23.04.2005
Paikkakunta: Hemiboreaalinen vyöhyke, Vantaa

Viesti Kirjoittaja lasagne »

Tee allas pallokaloille.
Team fortress 2!!!!!!!!
Barone
Junior Member
Junior Member
Viestit: 73
Liittynyt: 12:42, 08.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Barone »

Mikä on veden Gh- arvo eli konaiskovuus? Kh-arvo on karbonaattikovuus joka on vain veden pH-arvon kannalta tärkeää. Kokonaiskovuus ratkaisee mitä asukkaita akvaarioon voi laittaa.
Kotona 468 l keskeneräinen selkäuimarimonni-allas ja 200 l "ei tietoa"-allas.
Lisäksi löytyy kani ja 2 marsua.
tepy
Senior Member
Senior Member
Viestit: 578
Liittynyt: 19:07, 01.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja tepy »

Kimalaispalloja, kimalaispalloja! Ihan ykkösiä ovat, tosi luonteikkaita ja pirteitä. 6-8 kpl niitä ja vaikka jotain nuoliaisia pohjalle? Nuoliaisista ei tosin ole kokemusta, mulla on helmimonnisia pallukoiden kanssa. Miekkakasveja ja jotain köynnöstävää kasvia...
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Jokin biotooppiallas?

Vaikka Kaakkois-Aasia-teemalla:

Jos mahdollista, tyhjennä koko allas ja tee silikonilla takaseinään hieno liuskekiviasetelma, sisusta omena- tai vastaavan puun oksilla, pohjalle tammenlehtiä ja kasveiksi aasialaisia lajeja: vedensuosikkia, intianvesitähdikkiä, jättivesitähdikkiä, melalehtiä... Pinnalle liuta nättejä pintakasveja ja jos kansilaseja ei ole, miksei vielä maakasveja vesiviljelyyn. :D

Kaloiksi sitten valikoima kauniita aasialaisia lajeja: vaikka rubiiniseeprakaloja, kääpiörihmakaloja, punapyrstörasboroita ja harlekiininuoliaisia. Levää syömään sitten iki-ihania imunuoliaisia. [;)]
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
akvaholisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 19:31, 29.04.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akvaholisti »

Hupsista, unohdin tuon gh:n [:I] , no se pyörii tuossa 2 ja 3 kieppeillä, testi ei oikein osaa aina päättää mitä näyttäisi... Eli pehmeää vettä löytyy täältä.

Mitenkäs nämä palloset? Siis millaista hoitoa ja huolenpitoa vaativat? Tuhoavatko kasveja? Vaikuttivat aika mielenkiintoisilta, mutta niin vaikutti tuo Kaakkois-Aasia biotooppikin. Mitä muuten noiden pallojen kanssa voisi ottaa tuonne pohjalle?

Ihania ehdotuksia ja luovat aivan uutta näkökulmaa akvaarioon, sillä tätä ennen olen pääasiassa keskittynyt amazoniin, niin ja tietenkin nyt vähän aikaa tuohon tangajikaan. Tässä taitaakin kehkeytyä varsinainen runsaudenpula ja minut kun tuntee, niin pian on lisää akvaarioita, kun täytyy saada kaikkea, eikä niitä mitenkään saa samaan altaaseen mahtumaan :mrgreen:

Millaiset vesiarvot olisivat ihanteelliset tuolle Kaakkois-Aasia biotoopille? Entä palloille?
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Nuo nykyiset vesiarvot sopivat käsittääkseni hyvin useimmille Kaakkois-Aasian kaloille. Ja valinnanvaraahan siellä on yhtälailla, kun E-Amerikassakin. Pinnalle jotain pienehköjä rihmakaloja haaremi (kääpiö-, hunaja-, murisija-, timantti-, juova-...) keskiveteen parvi tai kaksi ((ruso)kiilakylki, kirsikkabarbi, pieniä rasboroita) ja pohjalle jotain nuoliaisia (piikkisilmä, harlekiini- tai touhunuoliainen tms.). Ja lämpötilan salliessa esim. helmi-imunuoliaisiakin voisi laittaa (en tiedä meneekö minkään rihmakalan kanssa!). Ja taistelukalathan ovat kanssa alunperin samoilta seuduilta... Makkarakalat...
Be merrier with a terrier!
akvaholisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 19:31, 29.04.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akvaholisti »

Hahaa! Aasia on lumonnut minut. Miltä kuullostaisi seuraavanlainen kokoonpano:

-juovarihmakaloja ( 1 + 2-3 )
-kiilakylkiä 15
-kirsikkabarbeja 15
-harlekiininuoliaisia 5-8

Rasboratkin olisi ihania mutta täältä päin niitä ei ihan helpolla taida saada... Pitäiskö pohja-aines vaihtaa vai käykö harlekiininuoliaisille tuollainen englannin jokisorapohja? Ollaanko vielä biotoopissa, vai luiskahdettiinko jo geotoopin puolelle?
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Eipä se alkuperäinen ehdotuksenikaan tainnut olla biotooppi :mrgreen:

Juovarihmakala - Etelä- ja Itä-Intia, Bangladesh
Kiilakylki - Thaimaa, Malakan niemimaa, Singapore, Sumatra
Kirsikkabarbi - Sri Lanka
Harlekiininuoliainen - Myanmar

Ainakaan omat harlekiininuoliaiseni eivät juuri "käytä" hiekkaa mihinkään, eivät siis kaivele tai tongi sitä mitenkään. Jos pohja ei ole teräväsärmäinen (englanninjokisorahan on ihan pyöreää?) se on ok nuoliaisille.
Jos on valmis maksamaan vähän ylimääräistä, rasboroita saa kyllä tilaamalla Matkahuollon kautta Tampereen tai Helsingin liikkeistä. Täältäkin saisit halvalla tai vaihdossa punapyrstörasboraparven alun, kolme kalaa. :roll:
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
akvaholisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 19:31, 29.04.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akvaholisti »

Juu, tuo englannin jokisora on ihan pyöreää ja näin äkkiseltään viivaimella mitattuna raekoko on 1,5 mm - 3(?) mm, ei sii ihan krouveimmasta päästä.

Tuohon harlekiinipopulaatioon kaipaisin mielipiteitä. Montako olisi hyvä ottaa, kun taitavat näillä näkymin saada koko pohjan omakseen? Entä niitä juovarihmakaloja? Niin ja voiskohan noiden parvien koot nostaa kahteenkymeneen, vai tuleko jo liian ahdasta?

Geotooppia siis rakentelemaan... 8-) Mahtaakohan naapurit karsia omenapuitaan, kyllä ne kovasti näyttäis olevan sen tarpeessa (siis puut, ei naapurit) ja mähän voisin mennä auttelemaan... Pois se minusta, että minulla koskaan olisi mitään taka-ajatuksia :mrgreen:

Juu rahalla saa ja hevosella pääsee, mutta sitä vois ees yrittää totutella siihen, että joutuu vuoden päästä elämään opiskelijabudjetilla. No mutta minähän olen nainen, joten minulla on (lähes)laillinen lupa tuhlata muiden, tässä tapauksessa isäni, rahat. Eikö olekin?
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Harlekiineja mahtuisi ainakin tuo 5 yksilöä. Sitten vain rakentelemaan. Ja ei tuon puun pakko ole olla omenapuuta, mutta se on vain hyvin uppoavaa ja turvallista. Myös esim. kauan vedessä lilluneet oksat passaavat. [;)]
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Mulla ei ole noista kaloista omaa kokemusta, mutta ainakin kirsikkabarbeja kannattaa yrittää valita niin, että parvessa on enemmän naaraita kun koiraita. Juovarihmoista kannattaa varmaan käydä lueskelemassa / kyselemässä erikseen tuolta labyrinttiosiosta. Mun muistikuvani mukaan näitä pidetään suht "hyvätapaisina" rihmoina.
Be merrier with a terrier!
akvaholisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 19:31, 29.04.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akvaholisti »

Juovarihmaan päädyinkin juuri sen takia, että sitä kuvailtiin harvinaisen kiltiksi ja helppohoitoiseksi rihmaksi. Ja onhan se oikein kauniin näköinenkin, joten vaikutti kaikin puolin ihastuttavalta rihmalta, jolla sentään on sen verran kokoa, ettei se ihan huku tuonne akvaarioon.

Täytyypi pistää tuo 'enemmän naaraita, kuin koiraita' korvan taakse, kun käyn ostamassa kirsikoita. Varmaan sellainen kahden suhde kolmeen ois hyvä(?). Ei kai ne nyt ihan yhtä reviiri tietoisia ole, kuin vaikkapa kirjoahvenet.
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

akvaholisti kirjoitti:Täytyypi pistää tuo 'enemmän naaraita, kuin koiraita' korvan taakse, kun käyn ostamassa kirsikoita. Varmaan sellainen kahden suhde kolmeen ois hyvä(?). Ei kai ne nyt ihan yhtä reviiri tietoisia ole, kuin vaikkapa kirjoahvenet.
Minulla oli alkuun 3+3 kirsikkaa (tulivat rescuena), mutta hankin lopulta 4 naarasta lisää. Oli aikamoista vilinää kun pojat uiskentelivat tyttöjen perässä. Ei ne koiraat niinhään reviireitä puolustaneet kuin toisiaan vastaa, joten ei ollut "vaaraa" muille kaloille, mutta naaraat ei jaksa jos koko ajan tarvii pakoilla innokasta sulhoa.

Sanoisin, että naaraita saisi mielellään olla kaksinkertainen määrä koiraisiin nähden. Itseäni hermostutti katsella kirsikoiden sinkoilemista pitkin allasta, mutta eiköhän tuo kahden suhde kolmeenkin ole ihan hyvä ajatus.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”