Mistä neilikkaöljyä? (TRE)

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Nanuska
Member
Member
Viestit: 324
Liittynyt: 17:48, 10.02.2004
Paikkakunta: Tampere

Mistä neilikkaöljyä? (TRE)

Viesti Kirjoittaja Nanuska »

Siinähän se kysymys jo tulikin. Kysytty Yliopiston Apteekista ja Anttilaa vastapäätä olevasta apteekista, ei löydy. Vinkkejä otetaan vastaan!
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

Mihin tarkoitukseen sitä tarvitset? Kaloja sillä ei nykyään suositella tappaa.
96l+38l+20l
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Viesti Kirjoittaja skare »

Tampereen Akvaarioseuralta löytyy jotain kalojen nukutus/tappoainetta, sitä voi ostaa seuralta.
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Pete28 kirjoitti:Mihin tarkoitukseen sitä tarvitset? Kaloja sillä ei nykyään suositella tappaa.
Milloinkas tämä suositus on lakannut? 8O
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Neilikkaöljyllä ei suositella tappamista, sillä se aiheuttaa ensin kalan ns. nukahtamisen ja sen jälkeen hitaan ja varman tukehtumisen yliannostuksen takia (varmaan aika hauska tunne tukehtua, joskus kokenut tukehtumisen tunnetta jolloin tietää että tukehtumalla ei olisi mukava päättää päiviä. :roll: ) . Mieluummin ensin nukutus neilikkaöljyllä ja sitten esim. käsin niskat nurin, vasaraa silmienväliin tai puukolla pää poikki.
Yanna
Senior Member
Senior Member
Viestit: 618
Liittynyt: 00:24, 21.06.2001
Paikkakunta: Sipoo, Keravan kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Yanna »

Kalojen lopettamisesta melko kattavasti http://www.aqua-web.org/aponogeton/Apono_6_05.pdf sivulta 14 alkaen.

Yanna
Nanuska
Member
Member
Viestit: 324
Liittynyt: 17:48, 10.02.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Nanuska »

Tarkennetaan hakua vähän: Päiviltä täytyisi päästää nyrkinkokoinen huntupyrstö-pallosilmä kultakala, jolle on ilmaantunut rypälemäinen kasvain kylkeen. (Ilmeisesti myös sisäelimet epämuodostuneet, koska pullottaa epäsymmetrisesti perästä. Kala kasvanut ihan liian pienessä altaassa, josta se tuli mulle.) Samalla lähtee loput kaksi pienempää rescueta, joilla myös orastavia merkkejä tulevista ongelmista. En halua näitä kierrättää enää mihinkään (harvassa lienee paikat mihin näitä saisikaan) enkä pitkittää turhaa kärsimystä.

Eli siis täytyisi löytää keino, millä nuo saisi lopetettua ilman kärsimystä. Mulla ei riitä luonto pistään päitä suoraan poikki ja sitäpaitsi toi isoin ainakin pyristelisi niin kovin, ettei se vamaan helpolla onnistuisikaan. Eli taju pitäisi porukalta saada ensin kankaalle ja sitten tehdä mitä? Kalakaupassa (tämä sama mistä nyt on ollut muutenkin puhetta) kehotettiin kiehauttamaan, joopajoo :roll: Ongelmana lienee se, että mun heikko luonto haluaa välttää veren ja suolenpätkien näkemistä. Hyvät neuvot olisivat nyt kalliita.
Yanna
Senior Member
Senior Member
Viestit: 618
Liittynyt: 00:24, 21.06.2001
Paikkakunta: Sipoo, Keravan kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Yanna »

Papukaijamaisesti toistan [;)] :
Yanna kirjoitti:Kalojen lopettamisesta melko kattavasti http://www.aqua-web.org/aponogeton/Apono_6_05.pdf sivulta 14 alkaen.
Tuosta artikkelistä löydät viimeisimmät hyväksytyt metodit lopettaa kala.

Yanna
Nanuska
Member
Member
Viestit: 324
Liittynyt: 17:48, 10.02.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Nanuska »

^Jees huomasin, kiitos linkistä. Lähinnä halusin vielä tietää, että onko olemassa jokin lopetusaine, jolla asian voisi hoitaa "siististi" ja johon maallikko pääsisi käsiksi. Ilmeisemmin kuitenkaan ei, kun se neilikkaöljy ei oikein sovellu tarkoitukseen. Täytynee ottaa yhteyttä TAS:siin ja tainnuttaa kalat ja antaa puukosta/vasarasta.

:|
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Viesti Kirjoittaja skare »

Nanuska kirjoitti:Lähinnä halusin vielä tietää, että onko olemassa jokin lopetusaine, jolla asian voisi hoitaa "siististi" ja johon maallikko pääsisi käsiksi. Ilmeisemmin kuitenkaan ei, kun se neilikkaöljy ei oikein sovellu tarkoitukseen. Täytynee ottaa yhteyttä TAS:siin ja tainnuttaa kalat ja antaa puukosta/vasarasta.
:|
Se Tampereen Akvaarioseuran aine tosiaan tainnuttaa ja oikein annosteltuna tappaa kalat nopeasti ja kivuttomasti.

TAS:lla järjestetään ensi viikonloppuna valutekniikkakurssi, joten seuralla on porukkaa molempina päivinä, jos haluat tulla ko. ainetta ostamaan.
Nanuska
Member
Member
Viestit: 324
Liittynyt: 17:48, 10.02.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Nanuska »

Kiitos skare, sulle jo laitoinkin yv:tä. Tulen poikkeamaan seuralla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”