Pleko pineapple
Valvoja: Moderaattorit
-
- Member
- Viestit: 291
- Liittynyt: 18:27, 28.05.2005
- Paikkakunta: Kittilä
Pleko pineapple
Pieni Akvaariokaupan sivuilla oli tuollainen pleko myytävänä, voisiko joku kertoa minkälainen on ja kuinka suureksi kasvaa?? Yritin etsiä googlelta mutta ei löytynyt. Jos jollain olisi kuva niin voisitko laittaa sen tänne näkyviin.
Aina on joku joka valittaa...
Pituus vaihteli eri lähteiden mukaan 30-50 cm...
Tässä linkki planetcatfish:iin
http://www.planetcatfish.com/catelog/lo ... /216_F.PHP
-kaaka
Tässä linkki planetcatfish:iin
http://www.planetcatfish.com/catelog/lo ... /216_F.PHP
-kaaka
Oikea L 152 on Pseudorinelepis sp., kotoisin Rio Apuresta Venezuelasta ja se on harvinainen kaupan piirissä. Kokoa tälle kaverille kertyy luonnossa yli 50 cm.
Pieni Akvaariokaupan (minulle tuottaa muuten hyvin suuria vaikeuksia kirjoittaa noin) kala on peräisin Perusta. Tietysti on mahdollisuuksien rajoissa, että kala olisi ensin kuljetettu Peruun ja sieltä eteenpäin vaikkapa Suomeen. Kun se kuitenkin on harvinainen, niin en usko. Vielä vähemmän uskon nähtyäni useita perulaisia tukkulistoja. Niissä ei kalojen nimeämisessä mielikuvituksella ole mitään rajaa. Täytynee käydä katsomassa. (Mutten mä Mari lupaa kuitenkaan mitään).
Pieni Akvaariokaupan (minulle tuottaa muuten hyvin suuria vaikeuksia kirjoittaa noin) kala on peräisin Perusta. Tietysti on mahdollisuuksien rajoissa, että kala olisi ensin kuljetettu Peruun ja sieltä eteenpäin vaikkapa Suomeen. Kun se kuitenkin on harvinainen, niin en usko. Vielä vähemmän uskon nähtyäni useita perulaisia tukkulistoja. Niissä ei kalojen nimeämisessä mielikuvituksella ole mitään rajaa. Täytynee käydä katsomassa. (Mutten mä Mari lupaa kuitenkaan mitään).
-
- Elite Member
- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
prboy kirjoitti:Oikea L 152 on Pseudorinelepis sp., kotoisin Rio Apuresta Venezuelasta ja se on harvinainen kaupan piirissä. Kokoa tälle kaverille kertyy luonnossa yli 50 cm.
Pieni Akvaariokaupan (minulle tuottaa muuten hyvin suuria vaikeuksia kirjoittaa noin) kala on peräisin Perusta. Tietysti on mahdollisuuksien rajoissa, että kala olisi ensin kuljetettu Peruun ja sieltä eteenpäin vaikkapa Suomeen. Kun se kuitenkin on harvinainen, niin en usko. Vielä vähemmän uskon nähtyäni useita perulaisia tukkulistoja. Niissä ei kalojen nimeämisessä mielikuvituksella ole mitään rajaa. Täytynee käydä katsomassa. (Mutten mä Mari lupaa kuitenkaan mitään).

Itse olen epäillyt sen olevan jonkinsortin Acanthicus ja myynyt sitä sillä metodilla että yli 500 litraiseen altaaseen, tästä voi tulla iso

Syövät jonkinverran levää, ja ulkomuoto muistuttaa hiukan ananasta, mistä nimikin lie keksaistu.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Taas täytyy olla ilkeä ja kysyä määrityksen perusteita. Miksi se ensinnäkin on Pseudorinelepis/Rhinelepis/Pogonopoma-laji (tribus Rhinelepini) eikä jokin muu pleko? Ja miten tämän L 152:n erottaa noiden sukujen seitsemästä muusta tunnetusta lajista?zebra kirjoitti:Mielestäni nämä Marin plekot ovat selvästi aitoja L-152:sia
Mainittakoon, että Saksaan on vasta keväällä 2004 saatu tuoduksi muutama aito L 152.
Muuten nuo molemmat Planet Catfishin kuvat ovat väärin. Kumpikaan ei esitä oikeaa L 152:ta
Kuinka tällaisen tavan harrastajan sitten kannattaisi alkaa tuollaista plekoa tunnistamaan? Onko noita Datzin tyyppikuvia saatavilla webistä tai jostain muualta sellaisessa muodossa, että niiden avulla voisi oikeasti harjoitella tunnistamista? Aqualogin kirjoista ei ainakaan liene paljon apua, niin bugisia ne vissiinkin ovat.prboy kirjoitti:Muuten nuo molemmat Planet Catfishin kuvat ovat väärin. Kumpikaan ei esitä oikeaa L 152:ta
/jari
-
- Member
- Viestit: 291
- Liittynyt: 18:27, 28.05.2005
- Paikkakunta: Kittilä
L- ja muidenkin plekojen tunnistamiseen perehtyminen pitää aloittaa tekemällä muutamia hankintoja. Ensinnäkin DATZin L-numeroluettelon tulee kuulua jokaisen täällä ko. numeroista neuvoja jakavan kirjastoon. Hintakaan ei ole paha. Valitettavasti siinä on vain yksi kuva lajia kohden eikä kuvien tasokaan aina häikäise. Tekstiä ja neuvoja on kovasti vähän lajia kohti. Perusasiat kuitenkin löytyvät. Plekoja ei pidä kuitenkaan määrittää vain tätä luetteloa pläräämällä.JJVi kirjoitti:Kuinka tällaisen tavan harrastajan sitten kannattaisi alkaa tuollaista plekoa tunnistamaan? Onko noita Datzin tyyppikuvia saatavilla webistä tai jostain muualta sellaisessa muodossa, että niiden avulla voisi oikeasti harjoitella tunnistamista? Aqualogin kirjoista ei ainakaan liene paljon apua, niin bugisia ne vissiinkin ovat.
Toinen yhtä välttämätön hankinta Wels Atlas kakkonen. Siinä ovat esiteltyinä useimmat numeroplekot (kaikki joilla on akvaarioharrastuksen piirissä jotakin merkitystä) sekä kymmenittäin muita joko kuvattuja tai tuntemattomia plekoja. Kuvia voi olla paljonkin eri-ikäisistä yksilöistä. Tekstiä on parhaimmillaan pari aukeamaa lajista. Kirja on tietty ainakin toistaiseksi vain saksankielinen. Mutta kielihän ei ole todella tietoa etsivälle mikään este, korkeintaan hidaste, vai mitä?
Kolmas tärkeä löytyy yllätys yllätys netistä, nimittäin Armbrusterin Loricariidae-kotisivu. Sivu pitäisi oikeastaan osata ulkoa. Sieltähän löytyy mm. plekosukujen tutkimuskaava. Kaikkihan osaavat käyttää tutkimuskaavaa?
Glaserin numeroluettelostakin on kovasti apua. Siinä muistaakseni on parhaimmillaan kokonainen aukeama kuvia yhdestä lajista. Tämä uusin versio on virheiden suhteen aivan toista maata, kuin "pappa"-Glaserin aikoinaan väsäämä ensimmäinen. Aivan kaikkia nimiä ei kuitenkaan pidä uskoa.
Näin päästään ensimmäiselle tasolle. Sitten ryhdytään seuraamaan aikaansa ja tilaamaan saksalaisia ja vain saksalaisia akvaariolehtiä. Koko numerojuttu kun on saksalaisten tekosia. Muut ovat toistaiseksi onnistuneet vain sotkemaan sitä. Tärkeitä lehtiä on neljä: DATZ, Aquaristik Fachmagazin, Amazonas ja Aquaristik Aktuelle Süsswasserpraxis. Esim. uusi Amazonas tuli juuri tänään (ja minua kalvaa kovasti, kun en tiedä, oliko se ehkä päivän tai kaksi myöhässä). Siinä on muun ohella 8-sivuinen juttu Rio Huallagan (Peru) imumonneista. Tusinan verran uusia tuntemattomia lajeja.
Joitakin muitakin lähteitä kannattaa harkita. Niistä saa tiedonmurusia, joita ei löydy muualta.
Seuraava vaihe onkin tieteellisen kirjallisuuden seuraaminen ja lajinkuvausten etsiminen. Minulle tulee vain yksi sarja Ichthyological Exploration on Freshwaters. Olen kyllä aikonut tilata myös Neotropical Ichthyologyn. Joi8takin muitakin tärkeitä lehtiä ei tule Suomeen. Zootaxan näkee netistä. Uusien monnien kuvauksia kannattaa lukea sieltä, niin oppii havaitsemaan, miten lajien määrittäminen tapahtuu. Aiemmin käytin kovasti Viikkiin siirtynyttä tiedekirjastoa. Viime aikoina en ole ehtinyt ja imumonnien kuvauskirjastooni on jäänyt melkoisia aukkoja. Esim. panssarimonnien kuvauksista minulla on n. 90 prosenttia.
Koskaan ei tule vastaan vaihetta, että luulisi tietävänsä riittävästi. Googlen käytön tasolle määritystaitonsa hankkimista ei ole syytä jättää. Netissä olevan roskan erottamiseen tiedosta tarvitaan jo niin paljon tietoa, että netistä ei juuri apua olekaan. Planet Catfishin Forum seuraaminen voi olla hyödyllistä mm. omien taitojen testaamiseksi. Valitettavasti Forumilla opetetaan määrittämistä kovin vähän. Aivan liian harvoin kerrotaan töksäytetyn nimen perusteita. Välistä tuntuu, että nimen antaja ei niitä edes tiedä.
Kävin muuten vilkaisemassa Marin kalat. Kyllähän ne käpyplekoja olivat, mutta eivät olleet nähneetkään oikeaa L 152:ta. Evissä näkyi täpliä, jotka viittaavat kirjokäpyplekoon, Pseudorinelepis genibarbis. Perusta ei taideta tunteakaan muita ryhmän lajeja. Sitä on Turun Akvaariokin tuonut useaan otteeseen maahan. Kelpo, yli 50-senttiseksi kasvava roikale.
Jaa, että mistäkö erottaa oikean L 152:n? Sillä on pyrstöevän ylä- ja alareunan ruodot tummanoranssit, ainutlaatuinen tuntomerkki ryhmässä. Tätä ei näe DATZin luettelon kuvasta. Mahtaakohan edes esittää oikeaa lajia. Sen sijaan Wels Atlaksessa se mainitaan ja näkyy hyvin alkuperäisessä DATZin kuvassa (numero 2/1994). Kuten huomaatte, vanhojakaan lehtiä ei tule heittää roskiin.
Tämä L 152 oli oikein opettavainen tapaus. Netin avulla (Planet Catfish), eikä edes DATZin muka alkuperäisiin kuviin perustuvan luettelon avulla sitä ei pystynyt määrittämään. Tarvittiin tietoa kaikista ryhmän lajeista ja niitä erottavista tuntomerkeistä.
Lisäyksenä tuohon kirjallisuuteen uusin teos Bed-Verlagilta oli arvosteltu juuri uusimassa Amazonas lehdessä. Näitä näköjään pukkaa markkinat täyteen.Ihan kovia nimiä tekijöinä.Hintaa löytyy inhimillisemmät 39,50€ verrattuna Aqualogin 69€/kpl ja tässä on numerot 400:aan.


Lay down your soul to the gods rock `n' roll