Veden vaihto 60 litrasessa

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Manzikka
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 16:33, 05.02.2006

Veden vaihto 60 litrasessa

Viesti Kirjoittaja Manzikka »

(en nyt ole varma minne tämän laittaisin, ja hakua en osaa käyttää niin että saisin kunnon vastauksia, niin laitoin sitten tänne..)

Eli, meillä on 60 litranen akvaario. Osittainen veden vaihto on siis varmaan kerran viikossa, vai mitä? Mutta minkä verran sitä vettä vaihdetaan? Ja ei mielellään mitään murtolukuja/prosentteja yms. vaan ihan jos saisi litroina, tai sitten vaikka että "sankollinen" (joka tarkoittaa sellaista normaalia sankkoa..) :D
Kiitos jos joku vastailee.. :)
toivo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 249
Liittynyt: 16:16, 20.10.2005
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja toivo »

Helpoin on murtolukuna. Itse vaihtaisin viikossa 1/2 eli 30 litraa.
Manzikka
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 16:33, 05.02.2006

Viesti Kirjoittaja Manzikka »

Okei.. :)
Cory
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1055
Liittynyt: 10:30, 10.08.2001
Akvaarioseurat: HAS

Viesti Kirjoittaja Cory »

Eli helpolla laskutoimituksella....

Jos on 10 litran sanko niin 3 - 3,5 täyttä sangollista viikossa. Riippuen siitä kuinka piripintaan uskallat/pystyt sen sangon täyttämään.

8 litran sangolla vaihdetaan 4 täyttä sangollista (ehkä pikkasen yli varmuuden vuoksi), 12 litran sangolla kolme täyttä sangollista riittää.
Viola
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1353
Liittynyt: 14:12, 19.11.2004
Paikkakunta: Jkl mlk (Palokka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Viola »

Omassa 60-litraisessa poikasakvaariossa: 6 taistelukalan poikasta, 6 kuparimonnispoikasta ja yksi 6 senttinen partamonnin lapsi. Vettä olen vaihtanut 2 sangollista viikossa ( 8 litran sanko). Pohjan lappoan ns. viinilapolla joka viikko. Olisikohan tuo n. 30 %:a viikossa, tuo vedenmäärä. :roll:
Tällaisilla vedenvaihdoilla NO2 ollut 0, NO3 ollut alle 5 mg/litra ennen vedenvaihtoja.
Viola & eläintarhantynkä
beetle
Senior Member
Senior Member
Viestit: 514
Liittynyt: 14:51, 07.05.2005
Paikkakunta: Nurmijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja beetle »

Minä vaihdan omaan kuuskymppiseeni kaksi 10 l sangollista viikossa ja joskus sitten sen kolme sangollista. Arvot pysyneet vakaina täälä rytmillä, eikä levä- tai muita ongelmia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”