Valaistuksesta

Malawi- ja Tanganjika-akvaariot, kalat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
beetle
Senior Member
Senior Member
Viestit: 514
Liittynyt: 14:51, 07.05.2005
Paikkakunta: Nurmijärvi
Viesti:

Valaistuksesta

Viesti Kirjoittaja beetle »

Onko teillä Malawiakvaariossa valot putkeen päällä päivällä ilman taukoja?

Kuinka pitkään pidätte valaistuna??
Izze
Senior Member
Senior Member
Viestit: 500
Liittynyt: 15:24, 26.02.2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Izze »

On aamupäivällä muutaman tunnin päällä, sitten muutaman tunnin pimeänä ja illalla sellaset noin kaheksan tuntia päällä. Se pimeä jakso välissä estää mm. sinilevien kasvua kuulemma. Ei ainakaan ole itellä haitannu enää sen jälkeen ku siirryin tähän valaistusrytmiin.
Miljoonakala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 116
Liittynyt: 12:18, 24.10.2003

Viesti Kirjoittaja Miljoonakala »

Valaistus päällä noin 11,5 tuntia ilman valaistustaukoja. Loisteputkien määrää piti kyllä vähentää kun meinasi tulla levää pohjalle.
BairiX
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 12:16, 01.01.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja BairiX »

Olisikos kellään vinkkejä millaiset olisi hyvät loisteputket akvaariooni kun tuppaa tulemaan levää pohjalle, ei näytä pohjehiekka kauheen kivalle :( valaistusta pidän päällä putkeen noin 11h.
tantrum
Junior Member
Junior Member
Viestit: 124
Liittynyt: 20:44, 06.04.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja tantrum »

Valot päällä 11h putkeen, ennen ja jälkeen noin tunnin päällä kuuvalot. Levän kanssa oli pieniä ongelmia, mutta se johtui nitraateista jotka tuppaavat nousemaan Malawi altaissa. Levä ongelmat poistuivat kun lisäsin veden vaihtoa kahteen kertaan 30% viikossa. Kalatkin tuntuvat tykkäävän veden vaihdosta, ainakin ovat ruvenneet lisääntymään kiivaammin :P

-Tantrum-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Malawi ja Tanganjika”