Syökö raitanuoliaiset leväkatkarapuja?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Piraattineito
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 09:42, 26.11.2005
Paikkakunta: Jyväskylä

Syökö raitanuoliaiset leväkatkarapuja?

Viesti Kirjoittaja Piraattineito »

Minulla oleva raitis hävittää kotiloita tehokkaasti, kierteisiin ei onneksi ole vielä päässyt käsiksi vaikka on yrittänyt. Pienemmät kotilolajit onkin sitten herkkua.. :) Ajattelin hankkia vielä leväkatkarapuja mutta pärjääkö ne?
Real stupidity beats artificial intelligence every time.
Teho
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1164
Liittynyt: 19:21, 27.02.2005
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Teho »

Pärjäävat ainakin nuoliaisen seurassa. Pitää olla joku iso monni tai iso ahven jotta levikset tulee syödyiksi.
- 88% testanneista naisista vakuuttui Tehosta.
kendau
Senior Member
Senior Member
Viestit: 838
Liittynyt: 11:34, 12.02.2003
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja kendau »

Teho kirjoitti: Pitää olla joku iso monni tai iso ahven jotta levikset tulee syödyiksi.
Tiedän useammankin tapauksen, että pienikokoiset tetrat ovat ruvenneet näykkimään rapuja, eli aina kalojen ja leväkatkarapujen yhteiseloon kannattaa suhtautua tietyllä varauksella.
Piraattineito
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 09:42, 26.11.2005
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Piraattineito »

Ok... akvaariossa on kardinaali- ja mustatetroja ja intiaanisulkia, raitanuoliaista olen yrittänyt antaa pois mutta kukaan ei huolinut. :?
Pitää kai hankkia sille lajitovereita ettei ala häiriköksi... 8-)
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Mua kiinnostaa tämä sama kysymys. Raitanuoliaisia löytyy kolme. Uskaltaisiko katkarapuja kokeilla? En erityisemmin haluaisi nypittyjä katkiksia... :roll: Lisäksi löytyy inkkareita ja partis. Inkkareitten kanssa en jotenkin usko tulevan ongelmia.. Onko kenelläkään (kendaun lisäksi) kokemuksia inkkareitten/raitisten ja katkarapujen yhteiselosta?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”