Hyvällä tuurilla saat ihan ok kuntosen paketin jopa ilmaseks. Bongailes paikallisten kauppojen ilmotustauluja, sieltä meikäläinenki on kotiinsa monet laarit kantanu. Aika usein vaan valitettavasti on niin, että altaat on niin loppuun käytettyjä, että ensin lettaa lämppäri, sitte suodatin tai toisinpäin. Tässä vaiheessa olisi varmasti tullu halvemmaksi ostaa kokonaan uusi. Jossain vaiheessa sitte valaisin. Käytettyyn altaasaan kannattaa ainakin loisteputket uusia heti kättelyssä jos niitä ei ihan just ole vaihdettu.
Eli kuten noissa aikasemmissakin viesteissä on mainittu. Uusi on aina uusi, laitteilla takuut. Totta on se, että joskus näkee paketteja, minkä varustuksena on kaikki jämät, mitä kaupan hyllyihin on jääny. Mutta näin EI ole joka liikkeessä. Jos sulla sattuu olemaan vaikka joku kaveri, joka on enemmän perillä asioista, pyydä hänet mukaan kun lähdet kauppoja hieromaan. Ostit sitte uutta tai käytettyä.
Ja meiltähän täältä voi aina kysyä lisää apua jos tarve vaatii. Me annetaan sitten erittäin ristiriitaisia neuvoja ja ohjeita jotka tietenkin on niitä ainoita ja oikeita
Tervetuloa harrastuksen pariin.
Ps... Mulla (tosin ei nyt käytössä) 360l:n akvaario. Rakennettu jossakin 60-luvulla. Altaassa edelleen alkuperäiset silikonit. Ei niistä niin hirveesti kannata stressata. Täällä meillä päin on paikallisessa liikkeessä yli 20 vuotta vanhat altaat joista yhdestäkään ei ole silikoneja uusittu. Saumojen uusimisesta ei tietenkään ole mitään haittaa, mutta jos et ole varma, mitä teet, jätä tekemättä. Pyydä vaikka kaveria auttamaan tai vie se esim johonkin liikkeeseen paikattavaksi.