Kalasopan hämmennystä

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
vierailija
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 15:18, 12.05.2005

Kalasopan hämmennystä

Viesti Kirjoittaja vierailija »

Litroja on sata ja kasveja sen seitsemää sorttia, pH vähän alle 7 ja lämpöä 25 astetta. Suodatuksen hoitaa Eheim 2215.

Asukkeina tällä hetkellä 10 intiaaninsulkaa ja 2 nuorta maatiaispartamonnia.

Haaveena kesän alussa hämmentää soppaa suuntaan tai toiseen, ainakin vaihtaa sorapohja puhallushiekaksi. Olisiko ehdotuksia :) ?

Monniset olis tietty mukavia ja taistiskuumekin vähän polttelee suonissa, vaan onkohan purkissa sille liikaa virtausta?
MäVaan
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 12:06, 18.04.2005
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja MäVaan »

heh, itsekin mietin tuota virtausjuttua taiston kohdalla, luin paljon aiheesta ja moni teksti varoitteli että ne ovat onnettomia jos on liikaa virtausta.. sitten hankin taistouroksen, joka on saapumisestaan asti surffaillut vesivirrassa, melkein voi kuulla sen riemunhuudot kun virta nappaa sen ja kuljettaa toiseen päätyyn..ja aina se vaeltaa samantien takaisin suodattimen ulostuloputken eteen! :D Toki täytyy pitää huolta että akvaariosta löytyy rauhallisia, virtaamattomiakin kohtia. Kai ne ovat enemmän tai vähemmän yksilöitä, erilaisia mieltymyksiltään.
Hymyile nyt, huomenna asiat ovat vielä huonommin! :)
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Virtauksen saa aina "tukahdutettua" kääntämällä suihkuputken vaikka lasia vasten tai laittamalla jonkun mutkan ja kääntelemällä virtauksen suuntaan.

Taistelukalakoiraille vesi saisi olla lämpimän puoleista, että siinä mielessä kannattaa harkita sen ottamista - rajoittaa sitten muuta kalastoa.

Monniset käy hiekkapohjalle oikein hyvin. Partiksista kannattaa tsekata sukupuolet, että eivät ole eri sukupuolta tai muutaman kuukauden sisään joudut miettimään, minne saisit kaikki poikaset, kun kukaan ei ota niitä vastaan.

Naantalin veden kovuudesta ei ole tietoa, mutta olettaisin sen pehmeäksi tai ainakin sinne päin. (Tarkasta vesilaitoksen kotisivuilta/vesilaitokselta tai mistä se vesi teille sitten tuleekaan.)
vierailija
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 15:18, 12.05.2005

Viesti Kirjoittaja vierailija »

Partikset on kaverin poikueesta ja niin pieniä vielä, ettei sukupuolieroja näy.

Toisaalta molemmilla on vain pienet parrantöpökohoumat silmien alla, toisaalta toinen kasvaa hitusen rivakammin.. Tiedä sitten, tuskin ne vielä ainakaan alkaa lisääntyä, kun molemmilla mittaa vaivaset neljä senttiä [;)] ?
kirre68
Senior Member
Senior Member
Viestit: 510
Liittynyt: 18:56, 21.11.2004
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja kirre68 »

Meillä on Jalo-taiston seurana 10 mustaa kiilakylkeä, 7 kuparimonnista ja partis.. litrjoja 112 ja lämpöä 28 astetta. Jalokin on intohimoinen vesipyörteessä seikkailija, toki välillä hakeutuu rauhallisemmille vesille kellumaan :P
*Mokien kautta oppii, valitettavasti*
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”