Asustetaankin muuten samoilla seuduilla.
Täällä on pienempi lammikko ollut sula jo jonkun aikaa ja veden lämpötila vaihtelee siinä viiden asteen molemmin puolin. Isompikin "lätäkkö" on jo sulana, mutta p*rhana kun on iso jäälautta siinä lillumassa. Täytyykin mitata isommankin altaan lämpötila tänään.
En itse uskaltaisi kaloja vielä lammikkoon laittaa. Ehkä jo viikon päästä voisin harkita pienen kultakalaparven laittamista tuohon pienempään lammikkoon ja siitä siirtää ne sitten isompaan lamikkoon, kun sen vesi lämpenee.
Minä olen totuttanut kalat kylmään veteen vaan lajittelemalla kalat saaveihin ja sitten rahdannut saavin akvaariovesineen (ja kaloineen) pihalle ja peittänyt saavit verkolla (etteivät kalat hyppää pois). Olen antanut vähän aikaa tilanteen rauhoittua ja ottanut saavista vähän lämmintä vettä pois ja lisännyt lammikon kylmää. Peittänyt taas saavin verkolla vähäksi aikaa (n. vartiksi) ja sitten taas jatkanut samaa rataa n. tunnin-kahden ajan. Aika työlästä, mutta itse ainakin olen todennut hyväksi tavaksi. Ai niin ja lopulta olen siirtänyt kalat haavilla lammikkoon.
Jartzulla taisi olla joku hyvä kikka tuohon totuttamiseen ja kuviakin oli jossain vaiheessa näytillä.
