Pimahtanut partis

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
piperita
Junior Member
Junior Member
Viestit: 89
Liittynyt: 20:26, 21.03.2005
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Pimahtanut partis

Viesti Kirjoittaja piperita »

En tiedä kuuluko tämä tänne, mutta on pakko jakaa kokemus pimeästä partiksestani. Raukka kun ei oikein ymmärrä olevansa pohjakala... :mrgreen: Viettää aikaansa lämmittimen takana lähes pinnassa, missä virtaus on kaikkein voimakkainta ja yrittää pysyä lasissa kiinni - ja onnistuukin siinä melko hyvin aina välillä... Samalla saalistaa pinnassa uiskentelevia kasvinpalasia säntäilemällä niiden kimppuun... Tiedä sitten viisastuuko mokoma kun vähän kasvaa ja ikääntyy. Vai ryhtyykö vielä hullummaksi 8O
Juuri kun luulet, ettei mikään voisi olla huonommin, joku varastaa häntäsi.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Partikset elää luonnossa virtaavissa joissa joten ne tykkää kovasta virtauksesta jota on suodattimen suuttimen lähellä.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
piperita
Junior Member
Junior Member
Viestit: 89
Liittynyt: 20:26, 21.03.2005
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Viesti Kirjoittaja piperita »

Aivan... Miun kokemukset niistä vaan rajottuu ilmeisesti sitten sellasiin laiskanoloisiin kannon alla makoilijoihin... Siksi tuntuu niin oudolta mokoman touhu :roll:
Juuri kun luulet, ettei mikään voisi olla huonommin, joku varastaa häntäsi.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Minulla on 6 parista (2 tavallista+1luonnon muoto+3 albiino) joista kaksi tykkää olla suutinputken ulostolo reikien edessä. Suodattimen virtaus on 1900 litraa tunnissa joten virtaus on kova ja vaikea on pysyä paikoillaan, mutta silti on aina sinne päästävä. :roll:
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
riikkaaalto
Junior Member
Junior Member
Viestit: 118
Liittynyt: 19:44, 24.05.2003
Paikkakunta: Riihimäki

Partikset

Viesti Kirjoittaja riikkaaalto »

Meillä asusteli yhteen aikaan sellainen partis, joka iltaisin valojen sammumisen jälkeen tykkäsi uida suodattimen virtauksessa pinnan lähettyvillä. Samalla se oli osittain lasissa kiinni ja välillä kävi pinnalla päästämässä ihme ääniä. Miehen kanssa vähän ihmeteltiin että mikä kala siellä tollaista elämää pitää (ääni kuului aika kiitettävän kovana, varsinkin kun olisi pitänyt saada unen päästä kiinni). No partishan se paljastui pienen tarkkailun jälkeen syylliseksi. [;)]

Tämän hetken naaraskolmikko on kyllä huomattavasti rauhallisempia, lähinnä laseissa ja pohjalla viilettävät. Virtauksista selvästi kyllä pitävät nämäkin.
Aa Kvaario
Starting Member
Starting Member
Viestit: 29
Liittynyt: 10:25, 04.03.2005
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Aa Kvaario »

Juu, samanlaisia vesileikkejä harrastetaan meilläkin. Partikseni tykkäsivät uida suodattimen ulostuloputken suulle kaameasti vastavirtaan räpiköiden ja ankkuroituivat siihen imukupillaan kiinni. Sen jälkeen ne kilpailivat siitä, kuka ekana ehtii putkeen sisälle (!?). Olin huolissani siitä, että joku juuttuu varmasti jossain vaiheessa tötteröön kiinni, sillä siellä ei tietenkään pääse kääntymään, vaan takaisin on tultava peruuttamalla. Lopulta partiksien harrastus huolestutti sen verran, että lyhensin varmuuden vuoksi putkea. Kisailu jatkuu edelleen, vaikkei vaaran hurmaa enää olekaan :mrgreen:
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Juu meillä joskus pienet 5cm pituiset seepraplekot löhöilevät suoraan siinä isoimman 1500l/h kiertovesipumpun edessä, siten, että ovat käytännössä vain suullaan kiinni ja muuten kaikki evät ja koko kala heiluu virtauksessa. Katsellessa ajattelee, että kohta lentää fisu.. :mrgreen:

Monnisethan harrastavat ainakin tuota virtaa vastaan taistelemista usein, joten miksei sitten muutkin.
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”