Pallokala asiaa... kysymyksenä?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Pallokala asiaa... kysymyksenä?

Viesti Kirjoittaja marDH »

Mistä johtuu ei varsinainen syömä lakko mutta kun ovat lakanneet tuhoamasta kierteisiä kokonaan.
Kuukausi on mennyt ettei oo ilmestynyt tyhjiä kuoria pohjalle laisinkaan???

Akvan olot;
355l
PH 7.2
KH 5
NO3 25
Lämpötila +25
Veden vaihto säännöllinen kaksi kertaa viikossa, kerran 1/3 keskiviikkoisin ja puolet viikonlopun aikana.

Kalastoa;
Kultapyrstösateenkaariparvi 6kpl
Kongontetraparvi 6kpl
Monnisia 12kpl
Muita monneja 10kpl

lisäksi kolme kääpiöpallokalaa ollut hoitamassa hommiaan.

Onko ketään pallo spesialistia paikalla auttamaan hätä kädestä?

"kymmenen vuoden kokemuksella" :mrgreen:
Kääpiöpallokala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 159
Liittynyt: 22:09, 20.12.2003

Viesti Kirjoittaja Kääpiöpallokala »

öö... Eiköhän tuon veden voisi vaihtaa harvemmin? esim. Kerran viikossa tai parin viikon välein?
Evanescence... Rammstein.. Dimmu Borgir.. ja Children Of Bodom... <3<3 :D
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Vedenvaihtorutiinit ovat mielestäni kohdallaan, etenkin kun nitraattia kuitenkin kohtalaisesti siellä on ja kalastoakin aika paljon.

Kääpiöpallot saanevat riittävästi muuta kelpuuttamaansa ruokaa tai sitten kierteiset ovat niille liian suuria.

Eivätkö pallot nypi tetrojen tai monnisten eviä? 8O

Lisäksi vielä OT kysymys; mitä muita monneja nuo 10 kappaletta ovat?
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Kääpiöpallokalat kirteisten kimpussa? Aika pieniä kotiloita niiden on täytynyt syödä, vai?

Veikkaisin että ne vain saavat tarpeeksi muuta ruokaa, ja niiden koon tietäen sitä ruokaa ei tosiaan tarvita paljon että se on tarpeeksi. Voihan olla että ne silti napsivat kotiloitakin, mutta et vain löydä kuoria, koska pienimmät menevät hiekan sisään monnien peuhatessa. Kotiloita on silti hyvä aina olla olemassa kääpiöiden altaassa, ei pääse nälkäkuolema uhkaamaan vaikka tulisi oltua poissa pidempään kuin on suunnitellut.

Vesiarvot kuulostaa tosi hyviltä.
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

aquasol kirjoitti:Vedenvaihtorutiinit ovat mielestäni kohdallaan, etenkin kun nitraattia kuitenkin kohtalaisesti siellä on ja kalastoakin aika paljon.

Kääpiöpallot saanevat riittävästi muuta kelpuuttamaansa ruokaa tai sitten kierteiset ovat niille liian suuria.
- Kyseessä ei ookkaan kierteiset, kysäisin kamulta ja ne on "Postitorvikotiloita", anteeksi harhautus yritykseni...

Eivätkö pallot nypi tetrojen tai monnisten eviä? 8O
- Eivät nypi, ei. En oo ikinä nähny yhtäkään lovettua evää?

Lisäksi vielä OT kysymys; mitä muita monneja nuo 10 kappaletta ovat?
- Niin, noita yleisimpiä monneja; Nokkamonni, Pari partis ukkoa, pientä ripsi monnia jonka nimeä en tiedä/muista (kullan väriset pitkittäiiset kylki viivat tummalla pohjalla), haarniskamonnia, Lasimonni jäämät 7 vuotta vanhasta parvesta. täts ool folks!
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Mutta niitä postitorvia näkyy akvaariossa kuitenkin paljon?
Outoa.En kyllä keksi syyksi muuta kuin "lellimisestä" johtuvan laiskuuden. Tuskinpa kaloille mitään haittaakaan on siitä etteivät syö kotiloita jatkuvasti. Vähennät vain ruokaa kun haluat päästä kotiloista eroon.
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Dieetille vaan sitten!

Viesti Kirjoittaja marDH »

Joo, kokeilen nyt ankaraa dieettiä. Katotaan loppuviikosta miten käy...

Kiitti kaikille Avusta ja Seurasta.................. [;)]
mysli
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1308
Liittynyt: 15:15, 06.06.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja mysli »

Jos ei pienen nälänkään jälkeen ala kotilot kiinnostaa, niin vikaa voi etsiä myös liian pitkistä hampaista. Tosin jos kotiloita kuitenkin on jatkuvasti ollut saatavilla, niin tuskinpa ne hampit kovin pitkiksi ovat päässeet kasvamaankaan. Tai sitten sinulla vain on äärimmäisen nirsoja pallosia. :mrgreen:
Dixi et animam levavi.
NannaKoo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 188
Liittynyt: 18:47, 27.10.2003
Paikkakunta: Helsinki, Käpylä

Viesti Kirjoittaja NannaKoo »

Pallokala kirjoitti:Kääpiöpallokalat kirteisten kimpussa? Aika pieniä kotiloita niiden on täytynyt syödä, vai?
Kyllä meidän kääpiöpallot syövät joka ikisen kierteisen, postitorven, muunnosliman, joka vaan vastaan tulee, oli koko mikä hyvänsä. (Kerran popsivat itseään kaksi kertaa suuremman muunnoslimakotilon) Kierteisillä tuo "ovi" vähän tietysti vaikeuttaa saalistusta, mutta kaverit odottavat, kunnes "ovi" aukeaa ja hyökkäävät kuonoa / rintaeviä myöten kierteisen kuoren sisään.

Hieno hiekka, jota altaassa on, on ainoa turva kotiloille. Sen sisässä ne lisääntyvätkin ihan kiitettävästi, joten vararuokaa on aina tarjolla. Täti tietysti kyllä viljelee vielä ekstravarantoja erillisessä kahdenkymmenen litran poikastankissa, ettei vaan pääse kotilopula yllättämään :roll:

Ai niin, ja näiden lisäksi survaria on saatava joka päivä, mieluummin kaksi kertaa ... nämä kääpiöpallot muistuttavat usein palloja ihan rauhallisinakin [;)]

-Nanna
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”