Sopiiko 500 litraiseen akvaarioon seuraavat kalat?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kissamonni
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 16:16, 01.07.2004
Paikkakunta: Oulu

Sopiiko 500 litraiseen akvaarioon seuraavat kalat?

Viesti Kirjoittaja Kissamonni »

Tiikerinuoliainen 6 kpl
miekkapyrstö 6 kpl
kääpiörihma 2-4 naaraita 2 kpl
tulievä 1 kpl
verkkonuoliainen 3 kpl
raitanuoliainen 3 kpl
cosbyrihmakala 3 kpl
lehtikala 4 kpl
helmipurjepleko tai tiikeripleko
vihernuoliainen
miljoonakalaparvi 6-10 kpl
pohjatonkija tai kirjomonnisparvi
onko tämä kalasto aivan kuolleena syntynyt vai mahdollinen????


siis, jos haluaa erilaisia, värikkäitä kaloja, eikä lajiakvaariota tai biotooppiakvaariota
Lasse
Starting Member
Starting Member
Viestit: 49
Liittynyt: 23:26, 22.01.2005

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Kaikki muut paitsi miljoonakalat ja miekkapyrstöt. Kannattaa miettiä sitä Tulievää se on nimittäin aika agressiiivinen.
Tarza
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 10:18, 05.01.2004

Viesti Kirjoittaja Tarza »

en nyt puutu tohon kalaston muuten, mutta siitä tulievästä sen verran et meillä on sellanen tossa 540 litraisessa akvassa ja huvin on pärjännyt muitten kalojen kanssa. Hiukan joskus jahtaa niitä, mutta ei mitenkään pahasti.
Inia
Akvaariosisustaja 2005
Akvaariosisustaja 2005
Viestit: 1133
Liittynyt: 11:54, 07.02.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Inia »

Miekkapyrstöt ja miljoonakalat eivät sovi muiden kanssa vesivaatimuksiltaan yhteen. Muu kalasto on mielestäni hiukan sekava, monta lajia ja pari yksilöä kutakin... sinuna miettisin noita rihmakaloja toisen kerran. Minä jättäisin ne pois. Vaihtoehtoisesti voisi ottaa vaikka helmirihmahaaremin lehtikalojen tilalle. Tiikerinuoliaiset voivat kasvaa 30 cm jötkäleiksi, joku tiikereiden omistaja voi kommentoida tilan riittävyyttä niiden osalta.

Sinuna malttaisin vielä ja hankkisin muutaman lajin kerrallaan, esim lehtikalat, nuoliaislajin ja vaikkapa monnisparven. Entäs tetrat tai rasborat tuohon keskikerrokseen? Niitä löytyy monia värikkäitä lajeja, tuonne suosittelisin 2 lajia ja kunnon parvia kumpaakin.

Jokin pleko käy mukavasti tuonne monnisten kanssa. Katsele ja mieti rauhassa lajia, ota selvää lämpövaatimuksista, kasviensyöntitaipumuksesta aikuiskoosta yms.

Aloita muutamalla lajilla ja katsele miten kokonaisuus muodostuu. Akvaariosta tulee kamalan sekava jos sinne laittaa vähän sitä sun tätä ja pari jokaista. Muista myös kasvattaa hienot kasvit ja laita kaunis sisustus, se on hauskaa puuhaa sekin ja kalat viihtyvät paremmin!
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Sopiiko 500 litraiseen akvaarioon seuraavat kalat?

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Oma pytty jos olisi, niin tiputtaisin joukosta suuret & vilkkaat tiikerinuoliaiset, erilaista vettä vaativat miekkapyrstöt, kääpiörihmat (pyhitän mielummin pelkille sinirihmoille), tulievän (leväbarbien takia), verkkonuoliaiset (monnisten takia), raitanuoliaiset (monnisten takia), lehtikalat (pyhitän mielummin pelkille sinirihmoille) ja erilaista vettä vaativat miljoonakalat. Vihernuoliaista en tunne, joten sitä en voi kommentoida. Ison plekon vaihtaisin pariin pienempään.

Sinun listalta kelpuuttaisin siis sinirihmakalat sekä kirjomonniset. Lisäisin joukkoon tehokkaita leväbarbeja, pari plekoa, toisen monnisparven (esim. helmimonnisia) sekä ison tetraparven (esim. sitruunatetroja). Jos kaipaisin näkymään enemmän väriä, niin saattaisin tuikata mukaan parven kardinaalitetroja.
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”