Kalastovinkkejä 100-litraiseen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
2720
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 09:34, 30.07.2002

Kalastovinkkejä 100-litraiseen

Viesti Kirjoittaja 2720 »

Moi!

Aloitin akvaarioharrastuksen noin vuosi sitten ja paljon on ehtinyt tapahtua vedenalaisessa maailmassa. Altaani ovat tähän asti olleet 100-litrainen ja 40-litrainen. Nyt olen hävittämässä 40-litraista tilan- ja ajanpuutteen vuoksi (perheenlisäystä tulossa). Ongelmana on 100-litraisen kalasto. Se näyttää tosi ankealta ja värittömältä lootalta olohuoneen nurkassa :(

Kalastoa on aivan liikaa, lisääntymishalut on ilmeisesti samaa tasoa isäntäväen kanssa [:I] . Altaassa porskuttaa tällä hetkellä:
- 10 kpl kuparimonnisia
- 5 kpl intiaanisulkia
- 7 kpl leopardiseeprakaloja
- 1 kiilakylki (kamut kuoli)
- 4 kpl kardinaalitetroja
- 1 partamonni
- 1 verkkonuoliainen

Sekalainen seurakunta siis... Ja jotenkin niin kovin väritön. Olen ajatellut siirtää 40-litraisessa asustavat platyt 100-litraiseen väriläiskäksi (arvaan kyllä, että tämä nostattaa kemistien karvat pystyyn), osan vien eläinkauppaan. Myös osa monnisista olisi tarkoitus viedä kauppaan. Mitä muita kaloja minun kannattaisi poistaa ja mitä ottaa tilalle, kun haluaisin väriä ja ehkä jotain näyttävämpiä/isompia kaloja altaaseen? Haaveena olisi vähentää kalamäärää radikaalisti ja pitää vain muutamia isompia kaloja. Vinkkejä tosiaan kaivataan!

Kokeiltu on (aika huonolla menestyksellä):
- taistelukalat
- perhoskirjoahvenet
- hunajarihmakalat
mottoni: "Tänään on loppuelämäsi ensimmäinen päivä."
Elmiira
Member
Member
Viestit: 359
Liittynyt: 21:23, 05.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja Elmiira »

Jos haluat etelä-Amerikka biotoopin niin nämä kävisi sitten:

-10 kuparimonnista
-16 kardinaalitetraa lisää
-5 intiaaninsulkaa
-partamonni

tai

-platyt
-partamonni

Aasia-biotooppi:

-kiilakylkiä lisää n. 20
-kääpiörihmakaloja 3, yksi koiras ja 2-3 naarasta / 7 leopardiseeprakalaa
-piikkisilmiä pohjalle

Tuossa ei kalamäärä pahemmin pienene, sillä parvikaloille on hyvä tarjota kunnon parvi, jossa ne pääsevät oikeuksiinsa.

Kauhean suuria kaloja 100 litraseen ei voi ottaa, tai en ainakaan tähän hätään keksi mitään isompaa altaaseesi sopivaa kalaa.
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Verkkonuoliainen pois altaasta. Se on parvikala ja liian isokin tuon kokoiseen pyttyyn. Niinkuin Elmiira jo totesikin, ei 100 litraiseen voi kovin isoja kaloja ottaa. Miten aiemmat kokeilemasi kalat kuolivat? Minkälaiset hoitorutiinit sinulla on? Väriä altaaseen saat, kun lisäät kardinaalitetrojen parvikoon 15 yksilöön, hävität inkkarit, seeprakalat, kiilakyljen ja jo mainitun verkkonuoliaisen. Älä sotke platyja tähän keitokseen, vaan vie ne kaikki kauppaan. Kardinaalitetrojen, monnisten ja partiksen kanssa voisit ottaa tuonne asumaan vaikka pariskunnan lippukirjoahvenia, tai töyhtökääpiöahvenia yhden pojan ja kaksi tyttöä. Muutkin pikkuahvenet käyvät (suku Apistogramma).
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
2720
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 09:34, 30.07.2002

kalastosta

Viesti Kirjoittaja 2720 »

Kiitos vastauksistanne. Mietiskelyjen jälkeen kalastoksi muodostui:

- 5 monnista
- 1 partis
- 8 neontetraa (eivät olleetkaan kardinaaleja)
- 7 seeprakalaa
- 2 kultarihmakalaa
- 1 verkkonuoliainen (liian iso? samankokoinenhan tuo on kuin monniset.. onkohan vielä keskenkasvuinen?)
- reilut 10 platynpoikasta (vien eläinkauppaan kunhan kasvavat myyntikokoisiksi)

Hoitorutiinit ovat ihan kunnossa ja kaikki muut kalat ovat pysyneet hyvin elossa ja viihtyneet hyvin. Vain kaikki tuollaiset "herkemmät" kalat eivät ole pärjänneet montaa kuukautta. Saa nyt nähdä, miten nuo kultarihmat viihtyy...
mottoni: "Tänään on loppuelämäsi ensimmäinen päivä."
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Verkkonuoliainen voi kasvaa yli 10-senttiseksi, ja se on parvikala jota ei saa pitää yksin. En myöskään luottaisi että se pysyy kilttinä monnisille. Siis verkko pois, isompaan altaaseen ja lajitovereiden seuraan.

"Kultarihmat" ovat sinirihmakalan keltaista värimuunnosta ja normaalien sinirihmojen tapaan kasvavat liian suuriksi tämänkokoiseen altaaseen. Kaksi sellaista tarkoittaa lisäksi usein sitä että heikompi saa säännöllisesti kunnolla turpaan. Jos ne ovat jo sinulla kotona palauta ne kauppaan.

Kasvata ne platynpojat isoiksi siinä 40-litraisessa jotta et joudu sotkemään satasen vesiarvoja sellaisiksi että monniset ja neontetrat eivät tykkää.
Elmiira
Member
Member
Viestit: 359
Liittynyt: 21:23, 05.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja Elmiira »

Kyllä se verkkonuoliainen on liian iso akvaarioosi. Se on kaiken lisäksi parvikala, kuten Mari tuossa aikasemmin jo mainitsi. Se saattaa myöhemmin tulla todella vaikeaksi tapaukseksi, kun alkaa jahtaamaan mm. monnisia.Verkkonuoliainen kasvaa 11 cm pituiseksi.

Nuo kultarihmat eli sinirihman viljelymuodot ei taida myöskään sopia, sillä niistä tulee n.12 cm mittaisia ja ne ovat äkäisiä toisilleen. Yhden koiraalle pitäisi olla ainakin 2 naarasta ettei se tapa naaraita ajankulukseen.


edit Liisa ehti ensin [:I]
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Re: kalastosta

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

2720 kirjoitti:Hoitorutiinit ovat ihan kunnossa ja kaikki muut kalat ovat pysyneet hyvin elossa ja viihtyneet hyvin. Vain kaikki tuollaiset "herkemmät" kalat eivät ole pärjänneet montaa kuukautta. Saa nyt nähdä, miten nuo kultarihmat viihtyy...
Kalastoon en enempää puutu, Liisa vastasi jo tyhjentävästi sitä koskeviin epäkohtiin. Mutta olisin kaivannut hieman tarkempaa vastausta tuohon hoitorutiinejasi koskevaan kysymykseen, eli kertoisitko kuinka usein ja paljonko kerrallaan vaihdat vettä. Se että taistot, hunajarihmat ja perhoskirjoahvenet ovat kuolleet, viittaa minusta siihen että hoitorutiineissasi kenties saattaisi olla vielä paranneltavaa. Mikään noista ei nimittäin ole mikään supervaikea kala pitää elossa, vaikka ne herkiksi luokitellaankin.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
2720
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 09:34, 30.07.2002

kalastosta taas

Viesti Kirjoittaja 2720 »

Onpa outoa! Olen aina luullut, että eläinkaupan työntekijät ovat alansa asiantuntijoita... Siellä sanottiin, että noille rihmoille pitää olla vähintään 100-litrainen allas, joten olin ihan onneni kukkuloilla, kun pystyin ottamaan ne. Myös verkkonuoliainen sopii heidän sanojensa mukaan oikein hyvin altaaseeni. Ainakaan vielä ei ole ilmennyt mitään ongelmia, verkkonuoliainen on oikein sopuisa ja syö pohjatabletteja monnisten kanssa rinnakkain. Myös rihmat näyttävät tulevan hyvin toimeen keskenään (ja muiden kalojen kanssa), kertaakaan en ole vielä nähnyt mitään takaa-ajoa tai ahdisteluja. Täytyy seurata tilannetta, mutta toistaiseksi en ihanista kaloistani luovu :twisted:

Eli hoitorutiinit ovat:

- ruokinta kerran päivässä
- pohjan imurointi+vedenvaihto (n. 30 litraa)+suodattimen puhdistus parin viikon välein (onko liian vähän/harvoin?)
- kasvien karsinta+kotiloiden nirhaus+levien poisto tarvittaessa

eipä tule nyt muuta mieleen...
mottoni: "Tänään on loppuelämäsi ensimmäinen päivä."
miukumau
Junior Member
Junior Member
Viestit: 93
Liittynyt: 12:01, 25.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja miukumau »

Veden voisit vaihtaa hieman useammin. 30% 1-2 kertaa viikosta. Ruokintakin on parempi hoitaa pienissä erissä ja muutaman kerran päivässä.

Mitä eläinkaupan myyjiin tulee, niin kyllä he varmasta ovat asiantuntevia (ainakin heidän tulisi olla). Se miten anteliaasti ja objektiivisesti he tietoaan jakavat, onkin sitten toinen juttu. Ennemmin luottaisin toisten harrastajien neuvoihin kalaston suhteen, kuin eläinliikkeiden myyjien. Myyjille kun on jostain syystä niin tärkeä saada jotain myytyä. [;)]
Holstedt
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2422
Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Holstedt »

2720 kirjoitti:Onpa outoa! Olen aina luullut, että eläinkaupan työntekijät ovat alansa asiantuntijoita...
Sekalaista porukkaa ja neuvot sen mukaisia. Näistä sitten välillä on esimerkkejä täälläkin.
2720 kirjoitti: Siellä sanottiin, että noille rihmoille pitää olla vähintään 100-litrainen allas. Verkkonuoliainen ym. Täytyy seurata tilannetta, mutta toistaiseksi en ihanista kaloistani luovu.
Melkein iski flashback Oosta vielä muutama kuukausi sitten. :D
Suosittelisin vielä harkitsemaan josko sittenkin hankkiutuisit eroon tuohon altaaseen ylisuurista kaloista tai hommaisit niille suurempaa asumusta.
2720 kirjoitti:Eli hoitorutiinit ovat:
vedenvaihto (n. 30 litraa)+suodattimen puhdistus parin viikon välein (onko liian vähän/harvoin?)
Mielestäni on liian vähän ja liian harvoin. Itse vaihdan n. puolet vedestä kerran viikossa, eikä altaani ole noin vahvasti kansoitetut kuin sinulla.
Aloitin jo silloin kun sinä vielä leikit poneilla
oppo
Senior Member
Senior Member
Viestit: 696
Liittynyt: 12:45, 17.12.2001
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja oppo »

Noh noh..Holzig. :mrgreen: Uusi allas on huomenna paikallaan ja tikrut sinne polskimaan. Mutta tietolähteitä eivät olleet vain keskenkasvuidet ja vanhentuneella tiedolla varustetut akvaariokauppiaat vaan myös VARJON mahtavat kirjat.


8O
Ei pidä uskoa kaikkea mitä kuulee, mutta sen voi aina kertoa eteenpäin.
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Re: kalastosta taas

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

2720 kirjoitti:Onpa outoa! Olen aina luullut, että eläinkaupan työntekijät ovat alansa asiantuntijoita...
Joo, myymisen. Siitähän he palkkansakin saavat... Jos joiltain kauppiailta kysyt, niin 40 litraiseen akvaarioon voi hyvin ottaa 3 kultakalaa ja lisäksi parven neontetroja. [}:)]
2720 kirjoitti:Siellä sanottiin, että noille rihmoille pitää olla vähintään 100-litrainen allas, joten olin ihan onneni kukkuloilla, kun pystyin ottamaan ne. Myös verkkonuoliainen sopii heidän sanojensa mukaan oikein hyvin altaaseeni.
No etpä ole aino, jota on viilattu linssiin joko tarkoituksellisesti tai sitten myyjien tiedonpuutteen takia.
2720 kirjoitti:Ainakaan vielä ei ole ilmennyt mitään ongelmia, verkkonuoliainen on oikein sopuisa ja syö pohjatabletteja monnisten kanssa rinnakkain. Myös rihmat näyttävät tulevan hyvin toimeen keskenään (ja muiden kalojen kanssa), kertaakaan en ole vielä nähnyt mitään takaa-ajoa tai ahdisteluja. Täytyy seurata tilannetta, mutta toistaiseksi en ihanista kaloistani luovu :twisted:
Miksi ihmeessä haluat odottaa että ongelmia syntyy ja joko verkkonuoliainen tai rihmat rupeavat ilkeiksi ja aiheuttavat muille kaloille (tai toisilleen) vahinkoa? Käytöshäiriöiden lisäksi liian pienessä altaassa pidetyt kalat kääpiöityvät ja vailla omanlajistaan seuraa pidetyt parvikalat... Minusta kyseessä on eläinrääkkäys.
Suosittelisin nyt, kun neuvoa meiltä alunperin kysyit, uskomaan kun useampi pitkän linjan akvaristi sanoo sinulle, että ongelmia tuolla kalastolla on odotettavissa ja toimittamaan rihmat ja nuoliaisen eteenpäin.
Uskoi se Oppokin lopulta... :twisted:
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”