Trooppisia makeanveden simpukoita

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Sami
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1889
Liittynyt: 15:47, 06.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Labyrinttiyhdistys
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Trooppisia makeanveden simpukoita

Viesti Kirjoittaja Sami »

Tukholmassa, Akvarielagretissa, näin myynnissä trooppiseen makeaan veteen soveltuvia simpukoita. Tarkempaa lajia en tajunnut kysyä, enkä sattunut ostamaan niitä :?
Onko jollakulla kokemusta tällaisista? Myyntialtaissa olivat ainakin miljoonakalojen kanssa -> viihtyvät kovassa vedessä?
-Sami-
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Tietämättä noista juuri mitään, sanoisin että kovassa, kalkkipitoisessa, emäksisessä vedessä menestyvät parhaiten, koska tuolloin ei kuori liukene.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
unikko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 01:06, 22.11.2004
Paikkakunta: Utrecht, Hollanti

Viesti Kirjoittaja unikko »

Tämä on nyt jo jonkin verran vanha aihe, mutta kun sattui tänään paikallisessa akvaarioliikkeessä noita kyseisiä elukoita näkymään ja avoke oli ihan tohkeissaan, että eikä edes noita voisi meille ottaa, niin piti vähän guuglettaa lisätietoa. Varsinaisia akvaohjeita en löytänyt, mutta sen sijaan montakin mainintaa, että makeanveden simpukat ovat monissa maissa lähes sukupuuton partaalla. Nämä ovat sen verran harvinaisia otuksia, että ovat varmasti suoraan luonnosta kerättyjä. Eli: ostamalla simpukan tuet todennäköisesti ko. lajin häviämistä luonnolliselta esiintymisalueeltaan.

En kyllä ostaisi, avokkeen innosta huolimatta, moista oliota ellen olisi aivan täydellisen 100-prosenttisen hypersupervarma, että kyseistä lajia on jäljellä runsain määrin myös kotiseudullaan. Hämmästyttävän halpoja otuksia kyllä. Elleivät silmäni aivan valehdelleet, niin maksoivat 2,5 e kipaleelta, kokoa oli reilu 10 senttiä leveimmillään.
Elämä kuin vissyvesi kuplii loputtomasti, kaikki jotain opettaa kun katsoo hoputtomasti.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”