Ollaan päätymässä ahveniin. Akvaario on 72 litrainen ja tällä hetkellä ph on 6.8 ja vesi pehmeää. Se saa olla tyhjänä vielä tovin ja kehittyä.
Pohjalle ollaan ajateltu siiaminpiikkisilmiä ja ehkä amanorapuja. Sitten niitä affenia. Vaihtoehtoina on tällä hetkellä keltakääpiöahven, töyhtökääpiöahven ja timanttikirjoahven. Ilmeisesti pariskunta olisi sopiva, kolmas pyörä on liikaa? Mitä mieltä olette? Sopiiko akvaan vielä muuta uiskentelijoita? Pakko ei ole ängetä mitää turhaa, kalojen ehdoilla mennään.
72 litraa ja pieniä ahvenia
Valvoja: Moderaattorit
-
Lisa
- Katalysaattori

- Viestit: 7365
- Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: 72 litraa ja pieniä ahvenia
Mielestäni piikkarien & mahdollisten amanojen seuraksi sopisi tähän pikkualtaaseen keltakääpiöiden pariskunta varsin näppärästi. Kuinka monta siaminpiikkiä olit ajatellut ottaa?
Timanttikirjoille pytty on kyllä liian pieni.
Timanttikirjoille pytty on kyllä liian pieni.
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
-
Lisa
- Katalysaattori

- Viestit: 7365
- Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Kaksi piikkaria kuulostaa ihan ookoolta.Pikkur kirjoitti:Piikkisilmiä ajateltiin kaksi. Kuinka monta noita rapuja voisi ottaa? Minkä hintaisia ne ovat, siis ravut?
Rapuja laittaisin ~3 kpl, hinta pyörii parin euron kieppeillä. Tosin olen nähnyt myös aikamoisia ryöstöhintoja - eräässä liikkeessä amanot olivat hitusen alle 9 euroa
Hoidossa ei sen kummempia eroja ole, samoihin vesiarvoihin menevät ja molemmat arvostavat kivistä, juurakoista rakentuneita luolia. Töyhtis on useamman henkilön kokemuksen mukaan ollut kiukkuisempi tapaus, mutta nöhvöjä ja raivopäitä löytyy toki molemmista lajeistaPikkur kirjoitti:Noista ahvenista juuri tuo keltakääpiäahven tai töyhtökääpiöahven kiinnostaa eniten. Onko niillä jotain suuria eroja hoidossa tai luonteessa?
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
