Jos vesi on luonnostaan sopivaa miljoonakaloille (kovaa & emäksistä) tai jaksat venkslata vesiarvoja sopiviksi, niin mikä ettei. Mukavia otuksiahan ne ovat, sangen eloisia ja värejäkin löytyy. Kannattaa ottaa enemmän naaraita, sillä koiraat kosiskelevat melkoisella innolla ja useammalle "uhrille" kun jakaa nämä riiaamiset, niin pysyy stressi kurissa
Lehtikaloille allas on aivan liian pieni, joten ne täytyy valitettavasti unohtaa (ellei ole haluja hankkia toista allasta).
Jos vesi on pehmeää & neutraalia/hiukan hapanta eikä löydy intoa muutella vesiarvoja, niin kannattaa ottaa sellaisia kaloja, jotka viihtyvät tällaisessa ympäristössä. Akvaariokaupan valikoimista suurin osa menee em. oloihin. Mieheäsi saattaisi innostaa jokin rihmakala ja lajina tarjoan hunajarihmakalaa. Tarpeeksi pienikokoisena sopii mainiosti tähän altaaseen, ja lukumääräksi kolme eväkästä suhteessa yksi koiras ja hälle kaksi morsmaikkua. Seuraksi sopisi esim. kardinaalitetra, joita täytyy olla parven verran tai jos tahtoo hillitymmän värityksen, niin kiilakylki saattaisi olla sopiva. Muita käypiä lajeja ovat mm. intiaaninsulka ja rubiinitetra.
Pohjalle talkkarihommiin parvi (6 kpl) monnisia (esim. kuparimonnisia), niin pysyy paikat kunnossa.
Pisteeksi iin päälle tarjoan jotakin levänsyöjää ja vanha kunnon maatiaispartamonni on aina hyvä valinta
Eli hunisten haaremi, parvi pikkufisuja, parvi monnisia sekä partis on ehdotukseni teille perheriitojen välttämiseksi

Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.