Elikkäs omista 74l kypsymässä olevan akvan. Olen nyt huolissani valaistuksesta. Akvaarioliikkeestä olemme siis ostanut kaiken tekniikan, valaisinkannen, valon yms. Akvani mitat ovat siis 61x30x35 ja valaisinkantena toimii giant valaisin malli 111 ja Sylvania Aquastar 15W lamppu. Eli valoa on siis todella vähän? Hieman ahdistaa, kun kasvit ruskistuvat (ilmeisesti levää?) ja intianvesitähdikki ei kasva. Mitä voisin tehdä? Saako tuohon valaisinkanteen edes 18W valaistusta? Valaisinkannesta en halua luopua, sen verran hyvin käy tuohon liikkeestä sanottiin, että tuohon ei saisi kuin suurimpana tuon 15W. Edes heijastinta ei ole. Ja rahaakin on tullut jonkun verran käytettyä (tiesimme kyllä ettei halpa lysti) niin en haluaisi enää uusia valaisinkansia ruveta ostamaan. Miten pidän kasvit elossa? Vedensuosikki kyllä kasvaa... myös hieman ruskistuneena kylläkin. Auttakee
Hanki ledivalaisin jonka saa kiinnitettya T8-loisteputken kantoihin. Tuo vanha valaisin toimii silloin kotelona valaisimelle, eli se ei ota siitä sähköä, vaan ainoastaan kannattelee led-runkoa. https://www.aquaristikshop.com/aquarist ... er/628500/
Antamiesi mittojen perusteella akvaarion tilavuus on 64 litraa. 15W loisteputkella valotehoksi tulee 0,23 W / litra. Tuon pitäisi riittää helppojen kasvien kasvatukseen matalassa akvaariossa. Minulla on kasvanut samankorkuiseissa akvaariossa (35 cm), samalla 0,2 W / l valoteholla (36W/180 l) ja vieläpä samanlaisella Sylvania Aquastar loisteputkella intianvesitähdikki, kierteisvallisneria, taiwaninlumme, tiikerilumme, jaavansammal, tummamelalehti, ruskomelalehti, amazoninvesimiekka, tummavesimiekka, konnanputki ja karvalehti.
Ei ole liikaa. Tuo ruskea levä on mitä ilmeisemmin piilevää, joka on ihan normaalia uudessa akvaariossa. Poistuu kyllä kunhan allas on jonkun aikaa toiminnassa. Toki jos piilevää ilmestyy vanhempaan akvaarioon, on yksi mahdollinen aiheuttaja valaistus. Mitä tulee tuohon valon määrään, on se kohtuullinen peruskasveille. Jos hieman vaativampia lajeja haluaa, ei valotehon lisäämisestä ole haittaa. Toki pitää huomioida myös ravinteiden määrät joita altaaseen laitetaan.