Näyttää siltä, että minuun on iskenyt seeprakirjoaffen-kuume. Nyt tuntuu siltä, että niitä pirullisia otuksia olisi saatava.
Tässä kohtaa homma on tosin vielä hiukkasen epävarmaa, mutta todennäköisesti jossain kohtaa niitä itselleni hankin.
Tiedän, että ne tykkäävät hommata poikasia paljon, ja ovat aika äkäisiä veitikoita... Mutta jokin niissä todella viehättää.
Ajattelin ostaa niille oman akvaarion, perustaa sen ja sitten sen kypsyttyä hommaisin sinne muutamia. Sinne ei siis tulisi mitään muita kaloja.
Lähinnä akvaarion koosta kyselen,että kannattaisiko lihottaa saastöpossua vähän enemmän ensiksi ja ostaa niille sitten 200+ kokoisen akvan, vai riittäisikö 160L?
Mites tulevatko urokset mitenkään keskenään toimeen tuon kokoisessa altaassa? ostanko kutuparin? Vai aluksi esim. 4-6 poikasta ja katson sitten niistä ketkä tulevat toimeen keskenään? Miten asettelisitte sukupuolijakauman?

