Juwel 120litraisen lampun vaihto?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
rajatapaus87
Starting Member
Starting Member
Viestit: 36
Liittynyt: 18:27, 29.10.2011
Sukupuoli: Nainen

Juwel 120litraisen lampun vaihto?

Viesti Kirjoittaja rajatapaus87 »

Eli mulla on juwelin 120litrainen ja siihen kuuluva valaisin kansi.
Akvan ostin käytettynä ja on ollut toimivana puolisen vuotta ja ikää akvaariolla onkin useita vuosia ja lamppua ei ikinä vaihdettu.

Valo on tuollainen keltainen ja saa akvan näyttämään ei niin hienolta, enkä tiedä mitä noi kasvitkana tykkää tuosta.
Eli tarviiko tuo juwel jonkun tietyn merkkisen lampun? Minkä värinen(en keksinyt parempaa vertausta) valo siinä olisi hyvä?
Kannattaako vaan irroittaa koko loisteputki ja marssia sen kanssa lähimpään liikkeeseen ja pyytää vastaavaa? vai korvata koko valaisinkansi jollain muulla?

Anteeksi tiedän on tyhmiä kysymyksiä, mutta en todellakaan tiedä tuollaisista mitään :roll: Hyvä jos saan normaalin kattolampun vaihdettua :mrgreen:
Eli jos pystyisit lyhyen ja ytimekkään vastauksen antamaan, niin sitä kovasti arvostaisin
440l seurala ja karvaisia ja karvattomia lapsosia
vokaali
Junior Member
Junior Member
Viestit: 130
Liittynyt: 11:48, 28.04.2008
Paikkakunta: Joensuu

Re: Juwel 120litraisen lampun vaihto?

Viesti Kirjoittaja vokaali »

Ota putki irti ja marssi sen kanssa akvaario- tai sähköliikkeeseen ja pyydä saada tilalle vastaavantehoinen (siis samalla vastaavankokoinen), esimerkiksi päivänvaloputki. Sähköliikkeestä voit saada putken halvemmalla mikäli hyllystä löytyy sopivia.

Jos mahdollista, niin pyydä saada kokeilla putkea kotona (ainakin täällä eräässä asioimassani akvaarioliikkeessä onnistuu kun kysyy) niin ettei tule sitten puheiden perusteella ostettua jotain mikä onkin aivan yhtä keltainen tai sitten liian sininen. Sopiva sävy voisi olla jotain 5000-7000K väliltä, ellet halua sitten kylmempää sävyä, joka taas voi helposti pistää kaiken hyvinkin violetiksi. Kelvineistä tai lampun irrottamisesta/paikalleen asentamisesta ei tämän enempää, niistä voit hankkia lisätietoa käyttämällä tekniikkapuolen hakua.
hoplaa.
rajatapaus87
Starting Member
Starting Member
Viestit: 36
Liittynyt: 18:27, 29.10.2011
Sukupuoli: Nainen

Re: Juwel 120litraisen lampun vaihto?

Viesti Kirjoittaja rajatapaus87 »

Kiitos kovasti avusta ja tiedoista. Enköhän noilla saa jo oikeanlaisen lampun :)
440l seurala ja karvaisia ja karvattomia lapsosia
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”