Suodattimien sijoitus
Valvoja: Moderaattorit
-
- Junior Member
- Viestit: 56
- Liittynyt: 11:54, 17.08.2010
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: HÄMEENLINNA(Renko)
Suodattimien sijoitus
Eli ensi viikolla tulossa allas mitoilla 1700cm*80cm*70cm kork. ja suodattimia löytyisi EHEIM professionel II 2028 ja fluval fx5 sekä 2kpl eheimin 2252:sia joten mitenkä ne kannattaa asetella sottaavia kaloja oskareita ja pari plekoa sekä tonkijoita
2800L vettä pitkin taloa,oskarila,malawila,seurala ja poikien rapulat:)
Re: Suodattimien sijoitus
Ulkosuodattimien imuletkut vaikka vasempaan reunaan ja ulostulot oikeaan reunaan. Imuletkut voi olla aivan takanurkassa vierekkäin, ulostulot voi laittaa takanurkkaan siten, että toinen osoittaa takalevyn suuntaisesti ja toinen hieman etuviistoon. 2252 voi laittaa oikeaan reunaan puhaltamaan suoraan vasenta reunaa kohti. Näin syntyy kivasti yhdensuuntainen virtaus, joka ohjaa kalankakat suunnilleen suoraan ulkosuodattimiin. Painavaa jöötiä, joten pohjaa pitkin se kierii. Sisäsuodatin sitten kerää leijuvammat tuotokset.
Eiköhän tämä ollut tässä..
Re: Suodattimien sijoitus
Mulla tällä hetkellä 412-litraisessa 150cm pitkässä altaassa toisessa päässä Fluval 4+ ja toisessa Fluval 405. Tulossa kevyt kalasto, lehtikaloille lähinnä tämä allas. Niin tarviiko vielä kaveriksi Powerline 2252:sen? Kun virtauksesta tulee aika hurja nuissa päissä vai pärjääkö nuilla nykyisillä? Ja se pitäis sijottaa kai samaan päähän missä on ulkosuodattimen ulostulo.
Harrastus tauolla