Ostaisin tuossa joulun kieppeellä parven kiekkoja, jos mahdollista niin kotimaisia poikasia... Montako mahtuu muuten 300 litran altaaseen?
Edit: otsikko kuvaavammaksi.
Edit: korjattu otsikkoon yhdyssanavirhe.
Montako kiekkokalaa 300-litraiseen?
Valvoja: Moderaattorit
-
maketzu
- Advanced Member

- Viestit: 2408
- Liittynyt: 09:35, 26.09.2001
- Akvaarioseurat: TAS
- Paikkakunta: Loppi, Kormu City
- Viesti:
Olen kuullut, että 50 litraa per kiekko. Eli tuolla laskukaavalla menisi 6 yksilöä. Toisaalta täällä on suositeltu väh. 500 litraista allasta kiekoille.Montako mahtuu muuten 300 litran altaaseen?
Makevaario Tuossa uudistettua sivustoa. Käykääpä äänestämässä galluppiin ja laittamassa palautettakin :) Toivottavasti olet vakiokävijä. Käy vastaamassa kyselyyn.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
Mulla on karvan alta kolmesatasessa neljä kiekkoa (kaksi paria), kuusi monnista, pari partista, pari noitamonnia ja 5 kardinaalia (alunperin oli 6 kiekkoo ja 25 kardinaalia). Kuusi kiekkoa tuntui liialta ja niinpä luovuin kahdesta. Nyt vesiarvot pysyvät aika hyvin kohdillaan ja pahempia nahinoitakaan ei esiinny. Huolellisella sisustan suunnittelulla sain altaaseen "luonnolliset" reviirirajat, jotka näyttävät toimivan aika hyvin vähentäen nuo yhteenotot aika minimiin. Ruokinta tapahtuu reviirien rajalle!
TimoV
"Pain decreases as nerve damage accumulates"
"Pain decreases as nerve damage accumulates"

