Malawit ja helteet
Valvoja: Moderaattorit
Malawit ja helteet
Heips kaikille! Rupesi mietityttämään nyt kun on nämä helteet ja altaan vesi +30C että mitähän nuo kalat tykkää.. Normaalisti vesi +24C. Hyvinhän nuo näyttää vielä uivan mutta pitäiskö nyt tehdä useammin vedenvaihtoja tai jotain? Vettä ei saa viileämmäks kun ei saa sisäilmaakaan.
-
- Starting Member
- Viestit: 14
- Liittynyt: 16:55, 24.12.2009
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Malawit ja helteet
malawijärven lämpötila nousee helposti kesäkausina 30 titämiin, joten itse en ainakaan ole ottanut stressiä, kun kalatkin ovat vaan innostuneet kutemaan lämpöjen noustessa:)
-
- Advanced Member
- Viestit: 2122
- Liittynyt: 20:22, 19.09.2007
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Porvoo
- Viesti:
Re: Malawit ja helteet
Eipä nuo munkaan malawit ole moksiskaan näistä helteistä. Normaalisti lämpötila omassa akvassa on 26 astetta.
Tupu ja 128 litraa sekametelisoppaa seuraarion muodossa
http://www.karvakasat.net
http://www.karvakasat.net
Re: Malawit ja helteet
Simppelillä puhaltimella saa lämmön laskettua pari astetta huoneen lämpötilaa alemmaksi. Laita vaikka vanha PC:n kotelotuuletin altaan reunaan, se on helppo ja halpa ratkaisu.
-Juissi
-Juissi
-
- Member
- Viestit: 298
- Liittynyt: 19:06, 23.09.2009
- Akvaarioseurat: Ciklidistit
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Porvoo
Re: Malawit ja helteet
Eipä nuo ole olleet moksiskaan vaikka tuon 6 astetta vedenlämpötila noussut.sr85 kirjoitti:Heips kaikille! Rupesi mietityttämään nyt kun on nämä helteet ja altaan vesi +30C että mitähän nuo kalat tykkää.. Normaalisti vesi +24C. Hyvinhän nuo näyttää vielä uivan mutta pitäiskö nyt tehdä useammin vedenvaihtoja tai jotain? Vettä ei saa viileämmäks kun ei saa sisäilmaakaan.
Re: Malawit ja helteet
Normaalilämpötila meidän pöntössä 26 ja oli noussut 30, mutta eivät ole mitään välittäneet. Laitoin kuitenkin lämmittimen pois päältä ja lisäsin kylmää vettä, niin nyt on taas 26:dessa.
750l oskarit, 240l malawila (myydään!), 140l ja 40l + 2 bichonia