Pilkkutauti?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
jossut_
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 10:43, 17.03.2010
Sukupuoli: Nainen

Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja jossut_ »

Kaloillani ilmeisesti on pilkkutauti,ollut jo reilun viikon ja lauantaina vasta sain lääkkeen ostettua,seitsämästä platysta on hengissä enään 2, neontetroilla on pilkkuja..voinko siirtää oireettoman näköiset albiinomonniset ja partamonnin toiseen akvaarioon joka on kypsä mutta tyhjä?
Vai levitänkö näin taudin siihenkin?
Ja jos nuo kalat siirrän niin milloin voin akvaarioon ottaa uusia kaloja?
jossut_
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 10:43, 17.03.2010
Sukupuoli: Nainen

Re: Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja jossut_ »

Pilkkutauti asettumassa vasta nyt,Tetran pilkkutauti lääke ei tepsinyt jo monta kalaa kerkesi kuolla,nyt ostin toista lääkettä jota käyttänyt 5päivää ja alkanut pilkut lähteä,tosin partis kerkesi kuolla.:(
supermunny
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 13:02, 06.08.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja supermunny »

Viime viikolla akvaarioon tulleeseen taistelukalaan on ilmestynyt tälläisiä pilkkuja, onko kyseessä mahdollisesti pilkkutauti?
Muilla kaloilla (kardinaalitetrat ja helmimonniset) en nähnyt vastaavia. Kaapista löytyy Waterlife Sterazin -lääkepaketti, onkohan tämä sopivaa lääkettä tuon hoitamiseen?

Kuva
128 litraa: kardinaalitetroja, helmimonnisia ja kääpiöakarapariskunta
peewee
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 21:07, 27.10.2010
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Re: Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja peewee »

Meillä myös samanlaisia pilkkuja osassa kaloja ja aloitettu lääke Jungle Ick Clear 3 päivää sitten ensimmäinen kerta ja siitä seuraavana päivänä toinen lääkitys kerta. Nyt on edelleen muutamalla kalalla pilkkuja ja huomenna pitäisi lääkitä uudestaan. Kuinka nopeasti pilkut yleensä häviävät ja onko Jungle Ick Clear tehokas lääke? Pitäisikö kokeilla jotain muuta lääkettä jos ei huomisen lääkitys kerran jälkeen pilkut häviä? Vai jatkanko saman lääkkeen laittamista päivittäin kunnes pilkut häviävät? Tulee vaan pikkusen kalliksi kun altaalla kuitenkin kokoa 560 L. Vielä ei ole yhtään kalaa kuollut, onneksi. Onko kenelläkään kokemusta/tietoa asiasta??
supermunny
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 13:02, 06.08.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja supermunny »

Huonosti tulee vastauksia tähän ketjuun :) Kerrotaan nyt että nuo taistelukalan pisteet ainakin katosivat itsestään parissa päivässä ja se polskii edelleen elinvoimaisena... sen sijaan huomasin viikonloppuna muutamassa kardinaalitetrassa saman suuntaisia täpliä, nekin tosin taisivat vähentyä seuraavaan päivään mennessä. Tiedä sitten mitä ovat, en viitsi mitään lääkkeitä laittaa omien arvailujeni perusteella, varsinkin kun altaassa on noita leväsukarapujakin.
128 litraa: kardinaalitetroja, helmimonnisia ja kääpiöakarapariskunta
soile
Starting Member
Starting Member
Viestit: 1
Liittynyt: 14:03, 11.05.2011
Sukupuoli: Nainen

Re: Pilkkutauti?

Viesti Kirjoittaja soile »

Ostin perjantaina samanlaisen taistelukalan eläinkaupasta, sunnuntai aamuna oli aivan täynnä tuommoisia pilkkuja niinkuin tuossa kuvassa mutta nyt maanantaina on enää muutama pilkku jäljellä. Mistä tuo voi johtua? Akvaariossa on 6 platya, 2 miekkapyrstöö, lehtikala, 1 piikkisilmä, 2 nuolimonnia ja 3 partamonnia ja tuo taistelukala mutta muilla ei ole mitään pilkkuja. Kokemusta minulla ei ole, akvaario ollut 5vko.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”