Vesi jäähtyy, mitä kuuluu?

Ulkolammikoiden ja niissä pidettävien kalojen hoito, ongelmat ym. Mukaan lukien ulkona ja sisällä pidettävät kultakalat sekä kotimaiset kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
tillukka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 154
Liittynyt: 16:05, 13.02.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Eura

Vesi jäähtyy, mitä kuuluu?

Viesti Kirjoittaja tillukka »

Hyvää syksyä kaikille :P Mitäs kansakunnan karpit ovat syksystä tuumanneet?

Eurassa on jo vedet jäähtyneet ja parina yönä on ollut pakkastakin..
Vieläkö ruokitaan ulkokaloja, entä koska vähennellään talven yli ulkona pidettävien suodatusta?
Kuinka pieniä karppeja raaskitte jättää ulos?
Onko hienot lammikkovalot? Meillä on vaan muutama spotti mökillä kalattoman lammikon valaistuksena eikä ole kummoisiakaan rapujuhlia tullut pidettyä :|

Olen fiiliksissä mukana, vaikka omat koit ovat vielä sisällä pikkualtaassa. Rakennussuunnitelma on pitänyt paikkansa ja joulukuussa varmaan päästään muuttamaan niin että saadaan karppulat autotalliin. Kokoa on tullut räkmixin voimalla 5-7cm-->n.10-11cm muutamassa kuukaudessa eli ihan kivasti.
180-L hohtomiljoonat, 720-L tiikerinuoliaiset
Koikarpit 200-L/lämmin, 720-L viileä ja 72 000-L ulkolammikko
Jorma_L
Junior Member
Junior Member
Viestit: 153
Liittynyt: 08:17, 26.06.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsingistä vähän pohjoiseen
Viesti:

Re: Vesi jäähtyy, mitä kuuluu?

Viesti Kirjoittaja Jorma_L »

Meidän lampi on ollut parina päivänä ohuesti jäässä aamulla ja tänään ei sitten sulanut edes päivän aikana. Laitoin pienen ilmapumpun (6W, 80L/h) puhaltaan ihan pintaan, -5cm. Kalat liikkuu enää vähän, enimmäkseen siistissä rivissä pohjalla. Toinen vanhimmista osaa ottaa kaikkein lokoisimman asennon, liikkuu vähän, mutta monesti tapaa pohjan tuntumassa nojaamassa toiseen rintaevään eli pohjassa vähän vinossa. Kerran jo huolestuin että onko se ihan väsynyt. Kuukauden verran syötin kylmän veden ruokaa, joka upposi ja sisälsi reilummin rasvaa ja vitamiineja. Vesi lämpisi pohjassa kun jääkansi tuli. Oli jo +3.3 C mutta tänään +4.4C.
Varmaan ensi viikonloppuna laitan eristelevyt (4x15mm) pintaan (saa esim. termonova.fi tehtaanmyymälästä, Inkoossa. Nettisivut ei taas oikein toimi), toisen ilmapumpun ja sinetöin paketin odottamaan kevättä.
En ole oikein keksinyt onko mitään haittaa, mutta olen pitänyt vuoden ympäri 20W halogenispottia pohjassa, kesällä ja syksyllä suunnattuna ylöspäin (houkuttelee ötököitä törmäämään veteen) ja nyt vaihdoin polttimon ja käänsin valon kohti pohjaa. Tarkoittaa siis että pohjassa on 20W lämmitin eikä siellä tule ihan pilkkopimeää keskitalvellakaan. Kalat lienee horroksessa, mutta kai se nyt parempi vähän valoa kuin täysin säkkipimeä.
tillukka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 154
Liittynyt: 16:05, 13.02.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Eura

Re: Vesi jäähtyy, mitä kuuluu?

Viesti Kirjoittaja tillukka »

Vau :) Alle 5 astetta tuntuu noille tosi kylmältä. Meidän pikkukarpit vetelevät vaan räkmixiä antaumuksella, mittasenttejä on ihan kivasti tullut lämpimässä sisäaltaassa.

Rakennussuunnitelma on pitänyt kutinsa, joulukuussa siis siirretään nämä n. 10cm karpit autotalliin odottelemaan kevään lammikonkaivuuta. Talliallas 720-l-. Alunperin piti tulla 2 auton talliin patterilämmitys, nyt muutettu mieli ilmalämpöpuhaltimeen jolla tallin ilma pysyy n. 10c tienoilla pakkasillakin.

Tämmöinen karppien talvivideo osui silmään, tässä elukat lämmitetyssä altaassa ulkona lumen keskellä.. Itse edelleen ajateltiin tehdä lammikko ilman lämmitystä. Mietityttää tietty että kuinka pieni karppi kestää Suomen talvi-ilmaston kun tuo avopintainen näyttää NIIN hienolta 8-)
http://www.youtube.com/watch?v=zYU4tLhQbVk&feature=fvw
180-L hohtomiljoonat, 720-L tiikerinuoliaiset
Koikarpit 200-L/lämmin, 720-L viileä ja 72 000-L ulkolammikko
Jorma_L
Junior Member
Junior Member
Viestit: 153
Liittynyt: 08:17, 26.06.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsingistä vähän pohjoiseen
Viesti:

Re: Vesi jäähtyy, mitä kuuluu?

Viesti Kirjoittaja Jorma_L »

Laitoin lämmityskaapelin. Kaapelia on noin 5m, teho on 200W.

Veden lämpötila kaapelin lähellä on pysytellyt noin 5.2 C. Saas nähdä nyt kun ilmat oikeasi kylmenee. Ainakin pinta on eristelevyjen alla vielä sulana. Asensin sinne langattoman kameran (ei web), joka on 10cm veden pinnan yläpuolella eikä kuvassa näy jäätä. Kuva tältä päivältä näyttää, että lämmin kohta pohjassa kiinnostaa. Ainoastaan pari karppia on jossain kameran ulottumattomissa. Valoa pitäisi olla enemmän. Valo tulee kuvaan ylhäältäpäin viistosti. Kameran automaattisäädöt on vähän hukassa kun kontrastit alueella on isot.

Kuva
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Lammikot, karpit, kultakalat ja kotimaiset kalat”