Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Valvoja: Moderaattorit
-
- Senior Member
- Viestit: 546
- Liittynyt: 13:33, 02.08.2006
- Paikkakunta: Helsinki
Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Eheim 2048 -sisäsuodatin alkoi puhdistuksen jälkeen pitää ärsyttävän kovaa surinaa. Joskus surina johtui sisäkannen reikien tukkeutumisesta, mutta nyt kyse ei ole siitä. Avasin suodattimen kolmeen kertaan, putsasin ja kokosin uudestaan, mutta surina ei vaan lähtenyt. Ylimääräistä surinaa on silloin tällöin esiintynyt muutenkin, mutta sen on saanut pois käynnistämällä suodattimen uudelleen. En tiedä, mitä tekisin, koska päällä sitä ei voi pitää silloin, kun on itse paikalla. Mistä ärsyttävä surina voi johtua? Suodatin ei edes ole kovin vanha vielä.
-
- Senior Member
- Viestit: 597
- Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Tornio
Re: Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Surina johtuu siittä että se on Eheim ja toiseksi se varmaan tulee sieltä moottorin rupelleista.Kokeile saakko suihkautettua valkovaseliinia sinne mistään,jos löytyy sellaista sparypullossa mutta muussa tapauksessa se varmaan hiljenee sitten joskus itsestään!
Re: Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Ottaako jotakin kiinni suodattimeen tai johtoon joka voi aiheuttaa resonanssia? Itse huomasin, että oma suodatin sai lasikannen päällä olevat purkit pärisemään. Tai jotakin. Hivenen siirtämällä purkkeja, laittamalla valaisimen kannen alle pari pehmustetta ja jotakin muuta pientä sain pahimmat melut häviämään. Tosin minulla on ulkosuodatin, joten ei voi vertailla suoraan.
Eheimin sisäsuodattimet tapaavat kyllä olla hyvin hiljaisia, joten tuo heitto oli mielestäni turha...
Eheimin sisäsuodattimet tapaavat kyllä olla hyvin hiljaisia, joten tuo heitto oli mielestäni turha...
-
- Elite Member
- Viestit: 5126
- Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
- Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Ii
Re: Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Siis kyseessähän on toiseksi paras sisäsuodatin, mitä on tehty. Parempi on ainoastaan 2252. Käytä uudelleen roottori irti, jos tuo läpi menevä tappi ei ole kunnolla paikallaan? Vaseliinilla et tee tässä tapauksessa yhtään mitään.HomerXVI kirjoitti:Surina johtuu siittä että se on Eheim
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
-
- Senior Member
- Viestit: 546
- Liittynyt: 13:33, 02.08.2006
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Hyvä se suodatin on ehdottomasti ollut, mutta nyt se sitten pitää tuota surinaa. Olen tosiaan purkanut ja kasannut suodattimen useamman kerran, mutta rätinä ei häviä. Kyllä se itse suodattimesta tulee, ikävä kyllä 

-
- Advanced Member
- Viestit: 2426
- Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
- Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
- Paikkakunta: Turku
Re: Eheim 2048:n kova surina - miten eroon?
Ei se mitenkään voisi ilmasta sitten johtua se ääni? Ei kyllä hajuakaan, voisiko ilma tehdä mitään niin kuin "rätinää". Mulla nuo Powerlinet on olleet sellaisia, että aina veden vaihdon jälkeen ne pitää kallistaa ensin vaakatasoon tai vähän ylikin, ni ilmat tulee pois. Loistavia suodattimia muuten, tosi tehokkaita roskien ja lietteen kerääjiä.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html