Terve!
Kävi mielessä tuossa kun aina puhuttaessa hiilidioksidin levittämisestä akvaarioon niin käytetään kaasuja yms "vaikeahkoja" menetelmiä niin onnistuisiko nestemäisen hiilidioksidin levittäminen automaattisesti akvaarioon miten?
Vai onko kuplilla toimiva systeemi tosiaan niin paljon parempi että sitä suositaan? Kaapissa olisi meinaan nestemäistä hiilidioksidia jonkun verran, joka päivä käsin laittaminen ei oikein miellytä tai ei aina ole mahdollistakaan. Ajattelin jos hiilidioksidi poistaisi jo pitkään vaivanneen leväongelman. Valaistusta on vähennetty, pH 7, KH 2-3, nitraatti ja nitriitti OK mutta ei vaan auta.
Tämmöisellä http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/ta ... maatti.htm ?
Ruokinta-automaatti mulla löytyy jo vastaavanlainen.
Muokkaus:
Vedetään vähän takaisin. Sekoitinkin hiilen ja hiilidioksidin.. Hiiltä löytyy kaapista nestemäisenä siis. Ja kuulemma toimii hiilidioksidin korvaajana usein.
-Henri
Nestemäisen hiilidioksidin levitin
Valvoja: Moderaattorit
-
kirjoplaty
- Advanced Member

- Viestit: 1687
- Liittynyt: 15:57, 13.11.2003
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Kaarina
- Viesti:
Re: Nestemäisen hiilidioksidin levitin
Itse käytän Eheimin liquidoseria nestehiilen levitykseen, kun sehän ei nyt mikään terveellisin aine ole niin tuolla vähentää huomattavasti kyseisen aineen käsittelykertoja. Muistaakseni täytän automaatin säiliön n. 2-3 viikon välein, kuitenkin harvoin.
Siitä en mene sanomaan, voiko nestehiilellä korvata hiilidioksidia, nehän eivät ole täysin sama asia. Itellä käytössä nestehiilen lisäksi hiilidioksidilisäys myös. Mikäköhän se aikaisempi keskustelu oli, jossa puitiin täysin samaa asiaa?
Siitä en mene sanomaan, voiko nestehiilellä korvata hiilidioksidia, nehän eivät ole täysin sama asia. Itellä käytössä nestehiilen lisäksi hiilidioksidilisäys myös. Mikäköhän se aikaisempi keskustelu oli, jossa puitiin täysin samaa asiaa?
Pehmokalojen kotisivu: https://sites.google.com/site/pehmokala/
