Pienemmästä isompaan akvaarioon siirtyminen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
nuttunen84
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 14:27, 25.06.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: helsinki

Pienemmästä isompaan akvaarioon siirtyminen

Viesti Kirjoittaja nuttunen84 »

hei! olen siirtymässä isompaan akvaarion pariin ja mietin miten pitäisi toimia. 85L:sta siirto 120litraiseen? sitten vielä semmoista että voinko laittaa tetratec600 sisäsuodattimen ja nykyisen fluvalin 2 sisäsuodattimen kummankin tuohon isompaan akvaarioon jotta suodatusta olisi tarpeeksi,vai tuleeko jo liikaa? vai pitäisikö hankkia yksi tarpeeksi iso?
Aqualung
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5530
Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lieto

Re: pienemmästä isompaan akvaarioon siirtyminen

Viesti Kirjoittaja Aqualung »

Siirto on helppoa. Kalat ämpärissä ja kasvit toisessa sen aikaa kun akvaario vaihtuu.. Vanhati hiekat uuteen akvaan ja sekoita tarvitaessa uutta siihen joukkoon. Älä murehdi sitä lietteen pöllyämistä, siinä se kypsä bakteeristo siirtyy.. Vesi sisään uuteen ja molemmat suodattimet hurisemaan ja lämppäri päällä tietysti. Sisusta rauhassa ja lisää lopuksi kalat. Suodattimia ei kannata pestä hetkeen ennen eikä jälkeen (ellei ihan tukossa ole).

Ja nuo molemmat suodattimet on ihan hyvä pitää samaan aikaan siellä päällä. Suodatusta ei periaatteessa voi olla "liikaa" ja virtaustakin saa pienemmäksi poistamalla vaikka EX600:sta sen suihkuputken jos on tarvis. Nyt pysyy suodatusteho parempana vaikka tuon sisäisen pesisi hiukan huolellisemminkin. Ei kannata koskaan pestä molempia suodattimia sitten samaan aikaan.

Sellasta.
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.

Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
nuttunen84
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 14:27, 25.06.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: helsinki

Re: Pienemmästä isompaan akvaarioon siirtyminen

Viesti Kirjoittaja nuttunen84 »

kiitos ja niiaus aqualung.. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”