Tupsuleväisen altaan osto

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
clara
Junior Member
Junior Member
Viestit: 109
Liittynyt: 20:07, 02.11.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo

Tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja clara »

Tupsulevää on altaan silikoneissa runsasti, samoin osassa tekniikkaa. Hiekat ja kasvit on tarkoitus vaihtaa, mutta entäs nuo silikonit? Pitääkö vaihtaa, jos muuten vaikuttavat kimmoisilta? Tekeekö levä hallaa silikoneille? Onko ehdotuksia levän poistoon?
Onko mahdollista saada tuosta enää levätön allas?
Halvalla saisin altaan, mutta kannattaako?
-C-
_Ansku_
Member
Member
Viestit: 300
Liittynyt: 11:33, 30.06.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: SLN

Re: tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja _Ansku_ »

Levä ei tietääkseni vahingoita tiivisteitä, mutta saattaa peittää niissä olevia virheitä, kannattaa siis tarkistaa kunnolla. Paras tapa päästä levistä eroon lienee jokin monni/muu levänsyöjä? Leviä saattaa saada myös sormella rapsutettua irti, tai tupsulevää nypittyä.
Xia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 94
Liittynyt: 20:12, 07.07.2007
Paikkakunta: Turku

Re: tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja Xia »

Itse en lähtisi tuohon projektiin. Nuorempana minulla oli 160l allas, johon jostain tuli tupsulevä. Kyllä koitettiin vaikka millä räjäyttää levää pois: Levänpoisto/torjunta-aineilla, hiekkojen vaihdoilla, tekniikan pakastamisella, rapsuttamisella, kalastolla, pesemisellä ja vaikka sun millä! Ja ikinä se levä ei sieltä kokonaan pois lähtenyt. Itseasiassa silloinen akvaarioharrastukseni nuupahti täysin tämän onkelman edessä. Vein altaan kellariin pariksi vuodeksi. Kun taas sain kipinän laittaa itselleni kauniin altaan, niin menimpä tyhmyyksissäni laittamaan tuohon altaaseen sen saman juurakon mikä siinä aikaisemminkin oli, ja eikös se levä siihen tankkiin taas ilmestynyt! Suodattimet vaihdoin uusiin, samoin hiekat. Eli näköjään se levä voi selvitä kahdesta kuivasta vuodesta kellarissa. Arvaapa ketuttiko. Nyt tuo allas on löytänyt uuden kodin kierrätyksestä, bon voyage. Nykyisiin altaisiin en suostu edes ostamaan mitään akvaarioliikeiden altaista, joissa on tupsulevää, sen moinen kammo siitä jäi.
"jokaisella naisella pitäisi olla minkki vaatekaapissa, jaguaari autotallissa, tiikeri sängyssä ja apina, joka maksaa kaiken"
70l seura-akva + 40l omppula
Kisu74
Senior Member
Senior Member
Viestit: 695
Liittynyt: 18:25, 01.10.2006
Akvaarioseurat: Akvaarioharrastajien nettiseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Niska-Pietilä
Viesti:

Re: tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja Kisu74 »

Ostin tupsuleväisen altaan 112l ja mekaanisen puhdistuksen (nyppiminen, pesu) ja hiekan, sekä kasvien vaihdon jälkeen allas pysyi siistinä. Välillä jos yhtään tupsua näin, niin pidin easy carbo -kuurin altaassa. Tämä hoito ongelman. Akvaariohan oli sen verran pieni, ettei sinne voinut esim. leväbarbeja laittaa. Nyt allas on tällä hetkellä tyhjillään vara-altaana, kun ei paikkoja ole kuin 2:lle akvalle.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Minä pidän tupsulevää ensimmäisen vuoden ongelmana. Ostaisin epäröimättä tupsuleväisenkin akvaarion, sillä ei tuosta eroon pääseminen mitenkään mahdotonta ole, leväbarbittomissa altaissa toimii mielestäni parhaiten manuaalinen usein toistuva poisto ja nopeakasvuisten kasvien lisääminen. Kokeilin jokusen kerran EasyCarboakin mutta se ei tehonnut itselläni kuin kerran.

On myös täysin totta että iso osa nykyisin myytävästä akvaariopuusta on laadultaan paljon heikompaa kuin olisi suotavaa ja minullekin on osunut näitä nättejä juurakoita joista ei hetken kuluttua saa tupsulevättömiä enää millään. On käynyt jopa niin että altaassa on ollut 5 kpl juurakoita joista vain yksi on ollut jatkuvasti tupsussa. Sellaisille juurakoille ei voi oikein tehdä mitään muuta kuin siirtää puutarhaistutusten koristukseksi, parvekeasetelmiin, takkapuuksi tai roskiin. Jouluksi niistä voi askarrella vaikka käpyjen ja kuivan sammalen kanssa jotain vinkeää jos kaihtaa tavaroiden roskikseen heittämistä. :D Kannattaa myös kommentoida kauppiaalleen aina kun näkee huonolaatuista puuta myynnissä, ehkä sillä pitkällä aikavälillä on jotain vaikutusta, varsinkin jos keskittyy huomauttelemaan aina lauantaipäivän ruuhka-aikaan kissanhiekka-asiakkaiden kuullen. Punainen puu ja kotimaiset uppojuurakot ovat itselleni tuottaneet eniten harmia, paino kertoo jo aika paljon laadusta.
Niina80
Junior Member
Junior Member
Viestit: 123
Liittynyt: 09:21, 12.06.2007
Paikkakunta: Vaasa

Re: tupsuleväisen altaan osto

Viesti Kirjoittaja Niina80 »

Minulla oli ekana akvaharrastusvuonna 126-litraisessa tupsulevää, mutta mielestäni tuo on ollut kaikista levistä helpoin saada pois. Easy carbo auttoi asiaan nopeasti, joten itse ostaisin kyllä tupsuleväisen altaan ihan reippain mielin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”