Aquabee Eheim Aquaball:n kaveriksi 140-litraiseen?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
jonnenaarala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 19:53, 04.06.2008
Paikkakunta: Siilinjärvi

Aquabee Eheim Aquaball:n kaveriksi 140-litraiseen?

Viesti Kirjoittaja jonnenaarala »

Moi!
Minulla on 140-litraisessa tällä hetkellä Eheim Aquaball 2212 ja ajattelin laittaa sen pariksi Aquabee-suodattimen, kun niitä on niin kovasti täällä kehuttu. Pitäisikö Aquabee:stä olla 500- vai 1000-malli? Voi olla, että jos Aquabee on hyvä, luopuisin kokonaan Eheimistä. Voiko Aquabeehen laittaa esim. yläkoriin biologista suodatusmateriaalia (Eheimissä käytän Substrat prota)? Lisänä minulla on vielä AquaMedicin bioroottori. Ulkosuodatinta en nyt tässä vaiheessa haluisi laittaa.

Jonne
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Re: Aquabee Eheim Aquaball:n kaveriksi 140-litraiseen?

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Viisisatainen Aquabee riittää tuon kokoiseen. Aquabeessä biologiset massat kannattaa laittaa siihen irroitettavaan alakoriin.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”