Akvaariossa nyplääminen usein/päivittäin

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Jeba8
Junior Member
Junior Member
Viestit: 140
Liittynyt: 10:20, 12.03.2007
Akvaarioseurat: TAS

Akvaariossa nyplääminen usein/päivittäin

Viesti Kirjoittaja Jeba8 »

Tässä taas on altaita buljattu koko viikonloppu ihan huolella, yksi muutti uuteen kotiin, toinen yläkerrasta alakertaan... Kasveja ja kaloja on siirrelty pitkin viikkoa altaista toiseen tuon yhden lähdön takia. Joka päivä päätän, että huomenna en sorki yhtään mutta se huomen on vielä näkemättä=)

Miten kyttyrää kalat siitä tykkäävät kun jatkuvasti ollaan jotain siellä sörkkimässä? Tänään lupasin autuaasti antaa kalojen olla rauhassa mutta kun... pari intianvesitähdikkiä on tongittu kellumaan ja mua ahdistaa...=) Annatteko kasvien kellua/rehottaa vai sorkitteko joka päivä jos on tarpeen?
900l+720l+160l
Kiiki
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 22:09, 05.03.2007
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Kiiki »

Välillä altaat rehottaa työ- ym, kiireiden takia, mut kyllä munkin on pakko mennä sorkkimaan, jos kasvit kelluu tms. Ei kai ne kalakullat siitä ihan hirveesti hermostu... kai... :roll: Mut yritän aina n. kerran viikossa laittaa kaikki kuntoon ja olla sit pahemmin sorkkimatta. Se on kyl totta, et joskus tulee sellasia muutaman päivän inspiraatioita, jollon ei malta pitää näppejä yhtään erossa! :mrgreen: Ja sillon jää muuten kotihommatkin tekemättä... [:I] ei hyvä juttu, ainakaan lapsiperheessä... :roll:
240 + 54
Riikkanna
Junior Member
Junior Member
Viestit: 165
Liittynyt: 20:50, 05.11.2007
Paikkakunta: Jyväskylä / JAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Riikkanna »

Joo, toi on juuri noin: välillä sitä ollaan melkein kaulaa myöten altaassa ja sitten jää kaikki muu tekemättä. Siitä ei aina mies oikein tykkää... Ja siitäkin teitää, että on vähän liikaa ollut vedessä, kun näkee kaloista unta. 8O
Täytyy varmaan niillekin antaa rauhaa. Joskus :roll: .
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”