Pyöreä miljoonakala

Synnyttävät ja kutevat hammaskarpit. Miljoonakalat, mollit, platyt, killikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
olart78
Junior Member
Junior Member
Viestit: 98
Liittynyt: 22:39, 29.10.2006

Pyöreä miljoonakala

Viesti Kirjoittaja olart78 »

Ostin eilen 5 miljoonakalakoirasta. Yksi niistä on aika turvoksissa ja ui silleen heiluvasti. Selkäevä on aika onneton.

Kidukset ei ole ollenkaan turvoksissa, mutta kiduksista taaksepäin aika paksun näköinen. Heti kiduksien jälkeinen osa vatsasta turvoksissa.

Kavereina tällä hetkellä 6 platya ja 5 kirsikkarapua.
only--
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 12:16, 04.07.2007

Viesti Kirjoittaja only-- »

olisko paksuna en tiiä... :D
kala on kaveri ei sapuska!
tricolour
Senior Member
Senior Member
Viestit: 574
Liittynyt: 18:41, 08.04.2006
Paikkakunta: Myyrmäki (juu se on Vantaalla)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tricolour »

Sinuna ottaisin koiraan (jos se nyt on koiras?) pois akvaariosta ja eristyksiin vaikka isoon muovikippoon ja vaikka hapetin sinne pulputtamaan.
Jos sillä on tarttuva tauti, niin nyt saattaisi olla vielä pieni mahdollisuus ettei ole tarttunut muihin kaloihin, joten kannattaa siirtää sairas mahd. nopeasti pois.

Näin ainakin ensi hätään.
Kuvia
317L kalakippo.
olart78
Junior Member
Junior Member
Viestit: 98
Liittynyt: 22:39, 29.10.2006

Viesti Kirjoittaja olart78 »

Kuoli jo. Töistä tullessani huomasin kalan makaavan selällään akvaarion pohjalla. Myös toinen miljoonakala kuoli, vaikka oli ulkoisesti ok. Loput kolme evästi normaalisti platyjen kanssa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hammaskarpit”