Akvaarion alle

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

haybe
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 12:37, 04.02.2015
Sukupuoli: Nainen

Re: Akvaarion alle

Viesti Kirjoittaja haybe »

Nostelen sen verran aihetta, kun hankin akvaarion ja kaapin väliin retkipatjan, jonka paksuus on 14mm. Voiko näin paksusta patjasta olla haittaa? Pitäisikö sittenkin hommata sitä ohuempaa perusretkipatjaa..? Kehyksellinen akvaario ja koko 180 litraa.
iosha
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 22:27, 05.11.2010
Sukupuoli: Nainen

Re: Akvaarion alle

Viesti Kirjoittaja iosha »

Laitan kysymyksen tämän otsikon alle. Muutimme asuntoon jossa on vanhat vinot lattiat (näköjään!).
Akva on Giantin kehysmalli jalustalla, ei säädettäviä jalkoja. Täytön jälkeen huomasin että lattia on vino ja akva kallellaan. Vesi on korkeimmalla oikeassa yläkulmassa. Mikähän olisi järkevä ratkaisu tasapainottaa akva?
Akvalla on jo ikää ja litroja 140, joten on varmasti viisasta tehdä asialle jotain..?
Mikapo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 127
Liittynyt: 16:32, 09.08.2013
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Karis/Karjaa

Re: Akvaarion alle

Viesti Kirjoittaja Mikapo »

Minulla oli sama tilanne viikko sitten: vanha noin 400-litrainen kehysakvaario eikä alumiinijalustassa säädettäviä jalkoja. Ongelma ratkaistiin tekemällä jalustan jaloista säädettävät. Niistä revittiin pois mustat muovitulpat. Rautakaupasta ostettiin tilalle huonekalujen jalkoihin tarkoitetut säädettävät tulpat. Nyt akvaario on tasapainossa.
320 l Amazon, 784 l kiekkola, 120 l
Aer0
Junior Member
Junior Member
Viestit: 61
Liittynyt: 15:04, 06.11.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Akvaarion alle

Viesti Kirjoittaja Aer0 »

Sitten niiden huonekalujen säätötassujen kannatteluvara kannattaa tarkistaa, ettei yht'äkkiä anna periksi ja tule hyökyaalto ;)
iosha
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 22:27, 05.11.2010
Sukupuoli: Nainen

Re: Akvaarion alle

Viesti Kirjoittaja iosha »

Thänks. Maanantaina rautakauppaan siis!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”