Mitä seuraksi murhanhimoisille kääpiöakaroille?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
supermunny
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 13:02, 06.08.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Mitä seuraksi murhanhimoisille kääpiöakaroille?

Viesti Kirjoittaja supermunny »

Hankin pari kuukautta sitten 128 litran akvaariooni kääpiöakarapariskunnan. Ensi töikseen ne pistivät poskeensa kaikki rapuni, kutuaan vartioidessaan säikyttivät hengiltä helmimonnisen, ja nyt havahduin kardinaalitetrojen huvenneen 20:stä kolmeen yksilöön.

Mikä parvikala näiden kanssa sopii samaan akvaarioon?

Akaroiden lisäksi akvaariossa on nyt helmimonnisia 6 kpl, piikkisilmiä 5 kpl, ja 5 kpl leväbarbeja. Kardinaalit eivät mielestäni olleet mitenkään erityisen pienikokoisia joten ajattelin niiden säästyvän hengissä. Tosin oletettavasti juuri ne olivat vastuussa akaroiden jälkikasvun katoamisesta joten ehkä tuo oli jonkin sortin kosto... :D
128 litraa: kardinaalitetroja, helmimonnisia ja kääpiöakarapariskunta
Debugger
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 610
Liittynyt: 18:36, 20.11.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lahti

Re: Mitä seuraksi murhanhimoisille kääpiöakaroille?

Viesti Kirjoittaja Debugger »

Akarat eivät ole murhanhimoisia, ne ovat ahvenia ja täten petokaloja. Kannattaa otta se huomioon että petokala pystyy syömään lähes itsensä kokoisen saaliin.

Aika hyvä setti näyttäisi olevan jo ilman parveakin, altaan kokoon nähden. Akarat syövät kaikki pikkukalat kun ovat makuun pääseen. Jos välttämättä haluat niin sen kokosia kaloja mitkä eivät mahdu akaroiden kitaan, vaihtoehdot käyvät vähiin ja parvena ei toimi kovin isot parvikalat muutaman yksilön porukkana.
Minä kerkiän portille 0,8 sekunnissa, entä sinä?
My love: Chiclidae
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”