Altaaksi tulossa JuTan 200 x 60 x 60 allas ja tekniikoiden puolesta sinällään aika varma näkemys. Kalasto kuitenkin askarruttaa, minkä verran porukkaa tuollainen purkki vetää? Tarkoituksena hankkia tehokas suodatus ja toteuttaa toiseenpäähän allasta enemmän virtausta ja jättää toista päätyä tyynemmäksi. Tietenkin huomioonottaen lajikohtaisia vaatimuksia mm. monnisten hiekat yms.
Onko seuraava kalasto mahdollinen tai edes jollaintasolla harkittavissa?
-6 Lehtikalaa (joista sit kutuparin muodostuttua jättää tod.näk vain se)
-40 Kulmatetraa
-10-15 Timanttitetraa
-10 Helmimonnista
-10 Mustaselkämonnista tai täplämonnista
-1 Kampaokamonni
-2 Kurnuokamonnia
-2 Partista talkkareiksi
Sitten nää kysymysmerkit
-1 Jaguaarinahkamonni (Lämpöjen puolesta suunniteltu 26 olis aikalailla yläkantissa?)
-4 Pilkkuantennimonni (Onko tää milläänlailla toteutettava yhtälö monnisten kanssa? Ja näidenkin ylimmäks lämmöksi annettu 25)
Olenko ihan hakoteillä ja onko tässä jo tollaiseen purkkiin ihan liikaa kaloja? Tarkoituksena on kyllä laittaa reilusti juurakkoa ja kasveja ja valaistus on luvattu huolehtia sopivaksi sähkäriavokin puolesta.
Kiitos jo etukäteen joka sille joka ehtisi ohjata mua oikeille jäljille!
