"Maanantaikappale"

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tella
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 16:59, 02.04.2012
Sukupuoli: Nainen

"Maanantaikappale"

Viesti Kirjoittaja Tella »

Heips kaikille joita kiinnostaa [;)] . Elikkäs: Sain viimein tilattua suuremman akvaarion tuon meidän 54 litraisen lisäksi, eli 240 litrainen kalusteakvaario (tää halus ihan ehdottomasti valkoisen kalusteakvaarion :D ). Allas tuli aikas nopeasti ja koottiin kaapisto ja täytettiin allas, hyvältä näytti.

Ulkosuodatin on ihan uusi tuttavuus ja ajattelinkin perehtyä siihen illalla ihan rauhassa, kun muksut ovat nukkumassa. Noh...kun sitten illemmalla menin mukamas virittelemään sitä suodatinta huomasin, että akvaario vuotaa!

Äkkiä allasta tyhjentämään ja hermoilemaan, että mites tää nyt näin menikään, just minun tuuria... Saatiin allas tyhjäksi ja seuraavana aamuna sitten soittelin kauppaan ja ilmoitin asiasta. Pyysivät lähettämän kuvia altaasta, joita oltiin otettukin. Onneksi tilasin akvaarion täältä kotimaasta enkä suoraan ulkomailta, ei kuulemma nuo takuu-asiat välttämättä ihan niin yksikertaisia (näin sanoi myyjä) jos tilattu muuta kautta.

No, myöhemmin sain kuulla, että allas menee (tietenkin) takuuseen, samoin kaapisto, jonka kansilevy turposi aikas paljon, vaikka vettä ei ihan hirveän paljon ehtinyt valuakaan. Nyt tänään sitten sain tiedon, että uusi allas ja kaapisto on tulossa. Tätä vuotavaa allasta ei tarvitsekaan lähetellä mihinkään, vaan sen voi itse hävittää 8O . Olin jo hermoillut noitten kertaalleen lytättyjen pahvien kanssa ja saanut akvan jo pakettiinkin (jonkunlaiseen ainakin :roll: ).

Hmm...mites tuon hävittäminen nyt sitten? Vähän harmittais ihan kaatopaikallekaan viedä. Saiskohan joku viitseliäs ja taitava tuosta vielä käyttökelpoisen? Lasit ovat ihan ehjät, eli vuoto on saumasta.

Jos joku ystävällinen asiantuntija vielä viittis neuvoa hyvän sisäsuodatimen tuohon 240 litraiseen, olisin toosi tyytyväinen.
tipiti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 114
Liittynyt: 10:32, 16.01.2012
Akvaarioseurat: CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio

Re: "Maanantaikappale"

Viesti Kirjoittaja tipiti »

Eiköhän tuosta vähintäänkin kivan terraarion saa. Kun laitat "annetaan" palstalle, niin säästät kaatopaikkamaksun ja ajamisen vaivan itse.
Etelä-Amerikan altaat: 1000 l amazon paludaario ja 360 l joki ja 100 litran rantaryteikkö.
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: "Maanantaikappale"

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Kyllä sen joku hakee pois, ihan varmasti kun ilmoituksen laitat.
Hieman erikoista kyllä, etteivät halua vuotavaa allasta takaisin 8O Kyllä uskoisin, että liikkeet reklamoisivat maahantuojalle / valmistajalle tuollaisista tapauksista ja haluaisivat sieltä omatkin rahat takaisin. Ja maahantuoja myös arvostaisi, että hänelle tulee tieto vuotavista altaista.
Minkä merkkinen allas oli kyseessä?
Tella
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 16:59, 02.04.2012
Sukupuoli: Nainen

Re: "Maanantaikappale"

Viesti Kirjoittaja Tella »

Kyseessä on MP-merkkinen akvaario. Minunkin mielestäni on hieman erikoista, ettei valmistaja halua allasta takaisin...ilmeisesti ottamani kuvat olivat riitävä todiste siitä, että kyseessä on valmistusvirhe, eikä esim. kuljetuksen aiheuttama lasirikko (niitähän ei valmistajan takuu korvaa, tietenkään). Hyvä idea tuo terraarioksi laitto, enpä tullut ajatelleeksikaan. Täältä saa kyllä hyviä vinkkejä ja ideoita kun jaksaa lueskella, mutta nyt en millään viitsisi siitä sisäsuodattimesta enempää juttuja etsiskellä, eli oliskos kellään suositella jotain hyvää ja hiljaista roskankerääjäksi?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”