
Vesiarvojahan en vielä sattuneesta syystä tiedä mutta tässä tiedot vesilaitokselta:
Talousveden pH-arvo saa vaihdella 6,5-9,5 välillä. Vuonna 2011 toimittamamme veden pH oli n. 7,8.
Verkostoon johdettava vesi varmuusdesinfioidaan UV-säteilylaitteistolla.
Vesi on pehmeää.
Kokonaiskovuus vaihtelee 1-3 dH.
Arvot muuttuu varmaan sitten, varsinkin pH.n kohdalta, kun altaassa on kannot ja muut. Lämmitin on, joten lämpötilan nosto ei ole ongelma. Ennemminkin mietityttää sen hallinta kesähelteillä.. Ja suodattimena toimii eheim classic 2215. Kasvillisuutta ei ole tulossa ihan älyttömästi, joten mitään viidakkoa ei ole tiedossa. Yritän pitää altaan simppelinä, joten kasvien osalta pidättäydyn muutamassa lajissa ja niitä voi olla sitten enemmän.
Mutta asiaan,mieli on kovin ailahtelevainen kalojen suhteen, joten tässä on tämän hetkinen tilanne. Kesäkuun alussa voi olla aivan eri meininki.

Ensimmäinen kalavalintani olisi musta-aavetetra. Parvi olisi varmaan noin 10 kpl.
Sitten kääpiörihmakalat 1 u + 2 n.
Talkkariksi partamonni. (En oikein lämpiä tälle, joten parempia ehdotuksia otetaan vastaan.)
Parvi monnisia. Ensiksi albiinomonniset oli hauskimpia mutta sitten helmimonniset vei voiton. Onko näitä miten yleisesti saatavilla ja missä hinnoissa kalat liikkuu? Kalojen pitäisi löytyä Joensuusta tai Kuopiosta.
Sitten haaveilen myös toisesta parvesta mutta se tuottaakin enemmän ongelmia. Silmää mielyttäisi eniten timanttitetrat mutta käykö allas liian ahtaaksi niille? Vaihtoehtona olisi myös sinineontetra, hehkutetra tai kardinaalitetra. Haluaisin kuitenkin semmoisen helpon kalan, mikä ei ihan pienestä säikähdä.
Seeprakalat olisi kivoja kanssa, mutta taitaa olla liian lämpimässä viihtyviä nuo muut asukit. Ja minkä kokoinen toinen parvi voisi olla?
Olisiko jokin muu kalapari kääpiörihmojen tilalle hyvä? Ei taistelukalaa.
Niin ja sitten mielessä on vielä sukaravut, meniskö ne tuolla seassa?
Kalojen kotiintuonti alkaa varmaan partiksella mutta mitkä seuraavaksi? Yksitellen en kaloja voi ostaa kun matkaa on kuitenkin 130 kilsaa kalakauppaan.

Vinkkejä ja mielipiteitä otan mielelläni vastaan. Kiitokset niistä jo etukäteen.
